Reklama

Policja

"Pandemiczne" szkolenia podstawowe do poprawki. Do końca roku wszyscy policjanci odbędą kurs uzupełniający?

Autor. Szkoła Policji w Słupsku

Już ponad 60 proc. policjantów, którzy w czasie trwania pandemii odbyli skrócony kurs podstawowy, ukończyć miało specjalne szkolenie uzupełniające – poinformował podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, insp. Jarosław Siekierski dyrektor Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Głównej Policji. Kierownictwo Policji chce też, by wszyscy mundurowi przeszli taki kurs do końca 2022 roku.

Reklama

Pierwsze dwa kursy uzupełniające dla policjantów po "covidowej" wersji szkolenia podstawowego ruszyły jeszcze w ubiegłym roku, o czym w październiku informował wiceszef policji nadinsp. Dariusz Augustyniak. Ich uruchomienie, było realizacją wcześniejszych zapowiedzi, które m.in. w rozmowie z InfoSecurity24.pl składał szef formacji, gen. insp. Jarosław Szymczyk. Jak mówił, "istnieje potrzeba powrotu tych funkcjonariuszy po 2-miesięcznym szkoleniu, tak by móc uzupełnić pewien pominięty obszar wiedzy". 

Reklama

Szkolenie uzupełniające formacja przeprowadza - jak informował nadinsp. Augustyniak - w różnym wymiarze, biorąc pod uwagę to, ile trwał kurs podstawowy. Dla osób, które odbyły 2,5 miesięczne szkolenie jest to 18 dni, a dla tych mundurowych, którzy w policyjnej szkole spędzili 4 miesiące - 15 dni. Warto też pamiętać, że kurs podstawowy przed pandemią, trwał w formacji ponad sześć miesięcy - co i tak - zdaniem jej szefa było czasem zbyt krótkim.

Niezmiennie uważam, że 6 miesięcy to za krótki czas. Taki kurs powinien trwać ok. 9 miesięcy, co pozwoli na zdecydowanie lepsze przygotowanie funkcjonariusza do służby.
Gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, wywiad dla InfoSecurity24.pl - grudzień 2021

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, insp. Jarosław Siekierski, dyrektor Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Głównej Policji przekonywał, że formacja starała się "skracać te kursy o te zajęcia, które po pierwsze rodziły największe zagrożenie dla zdrowia, a po drugie o te, które będzie można uzupełnić w przyszłości i nie będzie to wpływało na jakość służby". Z informacji jakie przekazał wynika, że proces ten trwa już od już od kilku miesięcy", czego efektem ma być przeszkolenie ponad 60 proc. mundurowych po skróconym kursie podstawowym. 

Reklama
Pozostało nam do przeszkolenia ok. 40 proc. funkcjonariuszy, ale z oczywistych względów nie jesteśmy w stanie zrobić tego w tydzień. Mamy takie założenie, że do końca roku, wszyscy ci, którzy mieli skrócone kursy podstawowe, odbędą kurs uzupełniający.
Insp. Jarosław Siekierski, dyrektor Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Głównej Policji

Czy policji uda się doszkolić funkcjonariuszy w zakładanym terminie? Nie będzie to łatwe zadanie. Po pierwsze dlatego, że liczba mundurowych, którzy odbyli skrócone szkolenie podstawowe – do 30 czerwca ubiegłego roku – oscylowała w granicach 4 tys. policjantów, co oznacza, że do końca tego roku uzupełnić szkolenie musi jeszcze ponad 2 tys. mundurowych. Po drugie, choć liczba ta może na pierwszy rzut oka nie robić wrażenia, to jednak biorąc pod uwagę to, o czym wielokrotnie mówili przedstawiciele policji, a więc ograniczenia wynikające z możliwości szkoleniowych, i fakt, że policja – by rok zakończyć z podobnie niskim poziomem wakatów jak ten z grudnia 2021 roku – musi do służby przyjąć całkiem sporo młodych adeptów, nawet 2 tys. mundurowych wymagających dodatkowego przeszkolenia stanowić może pewne wyzwanie logistyczne. Formacji pomogłyby dodatkowe miejsca szkoleniowe, które pojawić mają się wraz z powstaniem nowej szkoły policji w Lublinie. Tam jednak, jak na razie, trwają prace logistyczne, a nowa jednostka szkoleniowa ma zostać uruchomiona do 2025 roku. 

Reklama
Reklama

Komentarze