Policja
Koronawirusa potwierdzono już u 100 policjantów
100 policjantów jest zarażonych koronawirusem, a od początku działań ponad 1760 było lub jest jeszcze na kwarantannie - poinformował insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji. Z informacji do jakich udało się dotrzeć InfoSecurity24.pl wynika, że większość zakażeń nastąpiła w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.
Liczba policjantów zakażonych koronawirusem od 10 kwietnia wzrosła o blisko 30 i wynosi dziś 100. Tak wynika z danych jakie przekazał dziś inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji. Zgodnie z informacjami do jakich udało się dotrzeć InfoSecurity24.pl w zdecydowanej większości przypadków do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Jak udało się ustalić, do tej pory - od początku epidemii - wyzdrowiało 7 funkcjonariuszy.
Skąd ten wzrost? Może mieć na niego wpływ m.in sytuacja w Krotoszynie. Jak podały dziś służby sanitarne 27 policjantów i dwóch pracowników cywilnych z tamtejszej Komendy Powiatowej Policji zakażonych jest koronawirusem. Co więcej, liczba ta może się zwiększyć, bo nie są znane jeszcze wyniki badań wszystkich pobranych próbek.
Przypomnijmy, Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie została zamknięta 5 kwietnia. Wówczas 95 policjantów z miasta zostało objętych kwarantanną po wykryciu zakażenia koronawirusem u siedmiu funkcjonariuszy. "W jednostce uruchomiono procedurę antykryzysową" – podał rzecznik prasowy wojewódzkiej policji w Poznaniu Andrzej Borowiak. Do pracy w powiecie krotoszyńskim oddelegowano 40 funkcjonariuszy z Ostrowa Wlkp. i z Poznania.
Jak podkreśla z kolei, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, policjant na co dzień pełniący służbę w jednej z warszawskich komend, apele o pozostanie w domu nie są "wyssane z palca". "Jeśli ci którzy nie muszą wychodzić, zostaną w domach i mieszkaniach, ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii będzie znacznie mniejsze. A to oznacza, że i prawdopodobieństwo zarażenia się podczas interwencji będzie mniejsze, bo i interwencji będzie znacznie mniej" - tłumaczy mundurowy.
Czytaj też: Policja inwestuje w nowe quadrocoptery
Z apelami o pozostanie w domu i nie oszukiwanie policjantów, KGP zwraca się już od dłuższego czasu. Jak podkreślił dziś po raz kolejny insp. Mariusz Ciarka, "to dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. Pamiętajmy o tym. Liczymy na wzajemne zrozumienie".
Jak przekazał rzecznik KGP, ostatniej doby policja sprawdziła ponad 122 tys. osób poddanych kwarantannie, a od początku to już ponad 3 miliony sprawdzeń.
Ostatniej doby w ok. 220 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny. W ok. 30 przypadkach zwrócono się do nas o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp.
Dodał, że każdego dnia do działań prewencyjnych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa, skierowanych jest ok. 25 tys. funkcjonariuszy - głównie policjantów wspieranych przez straż miejską i żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej.
DM/PAP