Reklama

Policja

Kwarantanna skutkiem służby? Policjant zachowa prawo do 100 proc. uposażenia

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

Policjanci, którzy w związku z bezpośrednim zaangażowaniem w realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19 poddani zostaną kwarantannie lub zachorują zachowają prawo do 100 proc. uposażenia – poinformowało Biuro Prasowe Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Jak podkreślają związkowcy, komendant główny policji przychylił się do wniosku związkowców i wydał zalecenia wszystkim komendantom wojewódzkim.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk o prawnych możliwościach zachowania przez mundurowych 100 proc. uposażenia w przypadku zachorowania lub poddania kwarantannie w związku z epidemią koronawirusa, miał poinformować podczas dzisiejszej wideokonferencji z komendantami wojewódzkimi. Jak relacjonują związkowcy, "warunkiem zachowania tego uprawnienia jest bezpośredni związek choroby ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby".

Jeżeli zwolnienie lekarskie obejmuje okres, w którym policjant jest zwolniony od zajęć służbowych z powodu: (…) choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, (…) – zachowuje on prawo do 100% uposażenia.

art. 121 b ust. 5 pkt 2 ustawy o Policji

Drugą podstawą prawną jaką wskazał szef policji, jest decyzja organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej o objęciu policjanta kwarantanną, ale tylko w związku z realizacją zadań służbowych. "W tym drugim przypadku zachowanie pełnego uposażenia będzie możliwe na podstawie art. 121 ust. 1 ustawy o Policji" – podkreśla Biuro Prasowe ZG NSZZ Policjantów.

W razie urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych oraz w okresie pozostawania bez przydziału służbowego policjant otrzymuje uposażenie zasadnicze, dodatki do uposażenia o charakterze stałym i inne należności pieniężne należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym – z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian, mających wpływ na prawo do uposażenia i innych należności pieniężnych lub na ich wysokość.

art. 121 ust. 1 ustawy o Policji

Z informacji jakie redakcji InfoSecurity24.pl przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego policji, insp. Mariusz Ciarka wynika, że obecnie na kwarantannie w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem przebywa 77 funkcjonariuszy. Jednak, jak podkreśla Ciarka, "w większości kwarantanny te związane są z powrotem mundurowych z urlopów z zagranicy". 

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama