Reklama

Policja

Dwa nowe przetargi na amunicję dla Policji

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Policja rozpisała dwa nowe przetragi na amunicję, w pierwszym chodzi o zakup amunicji specjalnej do strzelb gładkolufowych kalibru 12/70, w drugim o zakup naboi pistoletowych kalibru 9x19 mm Parabellum z pociskiem całkowicie pokrytym płaszczem. 

Komenda Główna Policji planuje najpóźniej do 20 grudnia bieżącego roku pozyskać amunicję specjalną do strzelb gładkolufowych kalibru 12/70. Chodzi o zakup nabojów specjalnych Typ 1 w ilości 29800 sztuk, a także Typ 20, 30 i 50 każdorazowo po 30 tys. sztuk. W sumie do funkcjonariuszy ma trafić ponad 100 tys. nowych nabojów specjalnych kalibru 12. Otwarcie ofert w przetargu ma nastąpić 9 sierpnia bieżącego roku w Warszawie. Złożone oferty będą rozpatrywane zgodnie z kryterium ceny (60 proc.) oraz okresem gwarancji na przechowywanie (40 proc.).

W przypadku Typu 1 mowa jest o kulach gumowych o średnicy 17,4 mm i masie 4,5 g, przy ustalonym zasięgu niebezpiecznego rażenia na 20 m oraz białym kolorze łuski. W tym przypadku trafienie na odległości większej niż podana w specyfikacji technicznej nie może powodować ciężkich zranień ani kontuzji, a jedynie skutkować potencjalnym przecięciem skóry. W przypadku Typu 20 pocisk składa się z walca gumowego, ubrzechwionego o średnicy 18,8 mm i masie 7,3 g z jednym wzniesieniem na główce pocisku gumowego. Zasięg niebezpiecznego rażenia ustalono na 20 m, podkreślając, że prędkość niebezpieczna dla odkrytego ciała ludzkiego to 65 m/s, dla prędkości większych w 50 proc. przypadków może wystąpić przecięcie odkrytej skóry u osoby dorosłej.

W przypadku Typu 30 pocisk składa się z walca gumowego, ubrzechwionego o średnicy 18,8 mm i masie 7,3 g, ale w przeciwieństwie do Typu 20, z dwoma wzniesieniami na główce pocisku gumowego. Zasięg niebezpiecznego rażenia ustalono w tym przypadku na 30 m, lecz również podkreślając, że prędkość niebezpieczna dla odkrytego ciała ludzkiego to 65 m/s, dla prędkości większych w 50 proc. przypadków może wystąpić przecięcie odkrytej skóry u osoby dorosłej. W przypadku Typu 50 mówimy o pociskach składających się z walca gumowego, ubrzechwionego o średnicy 18,8 mm i masie już 10,3 g, z trzema wzniesieniami na główce pocisku gumowego. Zasięg niebezpiecznego rażenia ustalono w tym przypadku na 50 m. Typy 20, 30, 50 będą miały łuski o kolorze białym.

Maksymalnie do 20 grudnia bieżącego roku Policja ma także zamiar pozyskać 2 242 000 sztuk amunicji do broni strzeleckiej 9x19 mm nabój Parabellum. Ocena oferowanych naboi pistoletowych kalibru 9x19 mm Parabellum z pociskiem całkowicie pokrytym płaszczem będzie zależała od kryterium ceny (60 proc.) oraz okresu zaoferowanej gwarancji (40 proc.) i ma nastąpić po otwarciu ofert 8 sierpnia bieżącego roku. 

Nabije 9x19 mm Parabellum są one kompatybilne z pistoletami Walther P-99, Glock oraz CZ, a także pistoletami maszynowymi PM-98, UMP, MP-5 znajdującymi się na wyposażeniu Policji. Naboje składają się z pełnopłaszczowego pocisku 9 mm typu TFMJ z rdzeniem ołowianym, prochowego ładunku miotającego, spłonki zapalającej oraz 19 mm łuski mosiężnej. Poszukiwana przez Policję amunicja kalibru 9x19 mm Parabellum musi być fabrycznie nowa oraz wyprodukowana w pierwszej klasie jakości.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze