Reklama

Policja

Dodatki dla policjantów z uprawnieniami emerytalnymi? Szef MSWiA: przygotowujemy atrakcyjne rozwiązania finansowe

Fot. Twitter MSWiA
Fot. Twitter MSWiA

”Chcemy zatrzymać w policji grupę najlepszych, najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne. Przygotowujemy atrakcyjne rozwiązania finansowe, żeby tych najlepszych zatrzymać” - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński na antenie TVP Info. Deklaracje dotyczące przygotowania przez resort odpowiednich przepisów w tym zakresie, zostaly zapisane już w ubiegłorocznym porozumieniu kończącym protest służb mundurowych. Zgodnie z nim, nowe rozwiązania powinny wejść w życie najpóźniej na stycznia 2021 roku, i powinny dotyczyć również m.in. strażaków czy strażników granicznych.

MSWiA poinformowało, że szef tego resortu szykuje rozwiązania mające zatrzymać w służbie grupę najlepszych funkcjonariuszy, którzy mogliby odejść na emeryturę. "Chcemy zatrzymać w Policji grupę najlepszych, najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne. Przygotowujemy atrakcyjne rozwiązania finansowe, żeby tych najlepszych w służbie zatrzymać" - powiedział szef resortu cytowany przez służby prasowe.

Ponadto ma się oprawić ochrona prawna policjantów. "Musimy wzmocnić ochronę prawną funkcjonariuszy policji. Przestępca, który waży się podnieść rękę na funkcjonariusza, będzie musiał odczuć bardzo dotkliwe konsekwencje. Pracujemy nad bardzo konkretnymi rozwiązaniami" - powiedział Kamiński.

Jak zapewnił Kamiński podwyżki zapisane w porozumieniu, mają one być kontynuowane zgodnie z ustaleniami poczynionymi ze związkami zawodowymi. Od stycznia ma to być 500 zł na każdy etat. Pieniądze na ten cel są przewidziane w budżecie. "Moim głównym celem jest koordynacja pracy wszystkich służb podległych MSWiA oraz wzmacnianie tych służb – jest w nich ogromny potencjał. Widzę pomysły, widzę wizję rozwoju, która musi być mądrze wspierana przez resort" - zapewnił Kamiński. 

Czy dodatki przekonają mundurowych do pozostania w służbie? Jak podkreślają funkcjonariusze z którymi udało nam się porozmawiać, wszystko zależy od tego jaki kształt przybiorą nowe przepisy. Mundurowi zgodnie podkreślają, że odejścia po 15 latach służby to dziś spory problem. Mówiła o tym też, w rozmowie z InfoSecurity24.pl autorka bloga "Z pamiętnika policjantki". 

Myślę, że wielu osobom pozwala się odejść, i mam wielu znajomych, którzy odchodzą. Uważam, że jest to bardzo duża strata dla formacji. No bo funkcjonariusz z 15-letnim stażem to jest najczęściej osoba około 40 roku życia, czyli w sile wieku, wykształcona i, bez względu na stanowisko na jakim pełni służbę, doświadczona. Ale niestety coraz więcej takich policjantów odchodzi ze służby i byłoby fajnie, gdyby policja o nich dbała, nie pozwalała im odejść, oferowała im coś, co mogłoby ich zatrzymać w służbie.

Wywiad z autorką bloga "Z pamiętnika policjantki" - InfoSecurity24.pl 1 października 2019

Co więcej, zmiany o których mowa, docelowo miały dotyczyć nie tylko policjantów ale też m.in. strażaków czy strażników granicznych. Podpisane porozumienie, asygnowane było bowiem przez przedstawicieli wszystkich związków zawodowych działających w służbach mundurowych podległych MSWiA. 

Mundurowi czekają na 15a

Przypomnijmy, że zarówno dodatki dla mundurowych z uprawnieniami emerytalnymi jak i styczniowe podwyżki, to realizacja zapisów ubiegłorocznego porozumienia zawartego z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. 

W podpisanym 8 listopada dokumencie znalazła się m.in. deklaracja mówiąca o tym, że MSWiA przygotuje rozwiązania prawne dotyczące przyznania dodatkowych pieniędzy dla tych funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury i posiadaniu co najmniej 25 lat służby zdecydują się w niej pozostać. Propozycje tych rozwiązań, zgodnie za zapisami porozumienia, mają wejść w życie nie później niż 1 stycznia 2021 roku. 

Mundurowi przypominają jednak, że MSWiA wciąż nie przedstawiło propozycji dotyczących innej kwestii, która ma zostać "rozwiązana" także w tym roku. Mowa o zmianach w art. 15a. Zrównanie statusu funkcjonariuszy jest jedną z najważniejszych kwestii do „załatwienia” w najbliższym czasie - mówił  w rozmowie z InfoSecurity24.pl szef policyjnych związkowców Rafał Jankowski. Chodzi o to, by emerytury naliczane były według takich samych zasad bez względu na to, kiedy funkcjonariusz rozpoczął służbę. Jak się jednak okazuje, mimo że zgodnie z podpisanym w listopadzie 2018 roku porozumieniem czas na wprowadzenie rozwiązań mija wraz z końcem bieżącego roku, MSWiA wciąż nie przedstawiło projektu zmian w ustawie. „Nie możemy doprosić się np. o projekt przepisów dotyczących art. 15a. Na pewno będziemy mocno naciskać MSWiA i ludzi, którzy powinni się tym zająć” – mówił Jankowski.

Na początku sierpnia związkowcy postanowili nie czekać na inicjatywę resortu i z petycją dotyczącą właśnie zmian w art. 15a zwrócili się do marszałka Sejmu. „Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy zaopatrzeniu emerytalnym, jest zatem logiczną koniecznością, oczekiwaną przez funkcjonariuszy wszystkich służb podległych MSWiA” – uzasadniali w petycji mundurowi.

PAP/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze