"Coraz bardziej satysfakcjonujące" uposażenia? Kamiński: krok po kroku będę dążył do tego

25 lipca 2020, 16:08
mswia Święto policji
Fot. MSWiA, Twitter

Krok po kroku będę dążył do tego, żeby uposażenia, które otrzymujecie za waszą ciężką służbę były coraz bardziej satysfakcjonujące - zapewnił w sobotę podczas centralnych obchodów Święta Policji szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak podkreśla formacja, jest to rok szczególny i wiele okazji do świętowania, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa, tegoroczne Święto Policji i uroczystości z nim związane mają skromniejszy charakter i bierze w nich udział mniejsza, niż w latach ubiegłych liczba gości.

W uroczystościach przed siedzibą Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, wiceminister Maciej Wąsik oraz komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Prezydent wręczył funkcjonariuszom awanse generalskie oraz odznaczenia państwowe. 

Andrzej Duda, na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy o Policji, na wniosek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, mianował sześciu oficerów Policji na stopnie generalskie. Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali:

  • insp. Tomasz Szymański – Z-ca Komendanta Głównego Policji;
  • insp. Michał Ledzion – Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu;
  • insp. Sławomir Litwin – Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi;
  • insp. Robert Szewc – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku;
  • insp. Piotr Mąka – Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu;
  • insp. Paweł Półtorzycki – Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji.

"Cieszę się, że jest realizowany plan modernizacji polskiej policji. On był i jest dla mnie bardzo ważny. Z radością słyszę o kolejnych odnawianych i odtwarzanych posterunkach policji czy komisariatach" - powiedział prezydent. Dodał, że cieszy się ze wszystkich działań modernizacyjnych. "Tych, które sprowadzają się do remontów komisariatów, posterunków policji, komend, tych wszystkich miejsc, gdzie te remonty są potrzebne" - wskazał prezydent. "Cieszę się, że jesteście państwo zaopatrywani w nową i nowoczesną infrastrukturę, w nowy sprzęt, po to, abyście mogli służyć jeszcze lepiej i bezpieczniej" - zaznaczył. "Przed nami jeszcze bardzo wiele zadań, ale to też zadania służące poprawie bezpieczeństwa funkcjonariuszy, także bezpieczeństwa prawnego" - zwrócił uwagę Andrzej Duda. "Te działania są już w tej chwili realizowane" - zauważył.

Prezydent wyraził radość, "że będą także nowe świadczenia, które będą zmierzały ku temu, by była zachęta, by dłużej pozostawać w służbie". Wymienił świadczenie motywacyjne dla policjantów z długim stażem służbowym; wprowadzenie zasad wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

O rozwiązaniach tych szerzej mówił podczas obchodów minister Mariusz Kamiński. Zwracając się do funkcjonariuszy zaznaczył, że w piątek w Sejmie przegłosowano ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra SWiA oraz Służby Więziennej. Przypomniał, że ustawa, która zacznie obowiązywać od 1 października zawiera szereg rozwiązań, a jednym z nich - jak podkreślił - jest rozwiązaniem szczególnym. "Chodzi mi o dodatki motywacyjne. Bardzo chcemy, żeby z tego nowego rozwiązania, które jest dedykowane najbardziej doświadczonym funkcjonariuszom policji, ci funkcjonariusze z niego skorzystali" - powiedział szef MSWiA. Dodał, że ich wiedza i kompetencje są niezbędne polskiej policji i obywatelom. "Bardzo proszę, skorzystajcie z tych dodatków motywacyjnych, pozostańcie w służbie. Ustabilizujemy sytuację kadrową w naszej formacji - zaapelował.

Szef MSWiA złożył podziękowania za ich służbę. Zaznaczył, że podziękowania należą się rodzinom policjantów, a także pracownikom cywilnym. "Chcę waszym najbliższym powiedzieć: możecie być dumni, że macie w rodzinie funkcjonariusza polskiej policji, bo to formacja ciesząca się ogromnym zaufaniem obywateli" - podkreślił.

Obchodzone 24 lipca Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i przypada w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej.

IS24/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Jan
wtorek, 1 września 2020, 16:28

Wszystko brzmi cudownie, niestety przeważa proza życia, wszystko wygląda ciut inaczej, art.15a leży, system motywacyjny, premiowy leży, obietnicami nic nie zmienimy, choć ostatnie lata są na pewno lepsze i to też warto docenić.

Jak długo?
wtorek, 1 września 2020, 16:23

Panie Ministrze, a co z obiecaną zmianą art.15a dla ludzi przyjętych w latach 1999-2012?, impas, bezsilność i bezradność w tej kwestii trwa 21 lat, może od tej mocno przeaktualizowanej obietnicy zaczniemy?, ludzie naprawdę na to mocno liczą, dla Związków miał być to priorytet, ale w zamiast tej zmiany wszedł w życie w tempie "pendolino" dość różnie i dwojako odbierany dodatek (+25/28.5/1.500/2.500)

Orzech
wtorek, 1 września 2020, 16:11

Po co to obietnice?, decyzja dodatków plus 25-28.5 służby zatrzymuje z reguły biurowe stanowiska, osoby pracujące na ulicy po 10-15 latach mają dość. Kolejny ważny, niespełniony od 20 lat punkt to art.15a, ludzie z rocznika 1999-2012 czekają na te regulacje przeszło II-dekady i nic ... i też były, są ciągłe obietnice, niestety bez pokrycia a przecież to są ludzie którzy mają ogromny wkład do budżetu Państwa w postaci wieloletnich, uczciwie odprowadzanych składek z pracy cywilnej. System motywacyjny wymaga wielu zmian, modyfikacji, na pewno pominięcie grup +26 r.ż i emerytów ze stażem +15-20 lat służby też zdemotywuje tych ludzi, stąd warto się nad tym wszystkim zastanowić żeby uniknąć narastających luk kadrowych.

Marek
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:56

dla kierownictwa owszem. Oni maja nagrody mimo pandemii, My na dole jestesmy nawet dumani na platnych nadgodzinach.

Porażka.
środa, 29 lipca 2020, 13:03

Policjanci z długim stażem i tak nic nie robią więc spokojnie mogliby sobie odejść. Trochę miejsc za biurkami by się zwolniło. Młodzi, którzy chcą pracować i tyrają na ulicy nie mogą doprosić się 3 grupy. A robią wszystko.

Grzegorz
czwartek, 30 lipca 2020, 16:25

"Robią wszystko" tak może napisać tylko ktoś kto nie ma pojęcia o tym czym zajmuje się Policja. :-(

Tweets InfoSecurity24