Reklama

Policja

Black Hawki w komplecie na defiladzie

Fot. Policja
Fot. Policja

W miniony piątek, Komenda Główna Policji odebrała kolejny śmigłowiec S-70i Black Hawk co oznacza, że łącznie mundurowi dysponują teraz trzema maszynami tego typu. O tym, że formalnie trzeci Black Hawk został już przekazany policjantom, informowaliśmy pod koniec marca. Śmigłowiec pozostawał jednak w mieleckich zakładach, ponieważ trwało szkolenie pilotów. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że podczas piątkowej defilady nad głowami warszawiaków przelecą trzy, a nie jak sądzono do tej pory dwa, najnowsze policyjne śmigłowce.

Policyjna flota śmigłowców powiększyła się o kolejną maszynę S-70i Black Hawk. Trzecia maszyna została dostarczona policjantom w ubiegły piątek. Kontrakt na dostawę trzeciego Black Hawka Policja podpisała 19 listopada 2018 roku, a jego wartość opiewała na prawie 65 mln złotych. Przypomnijmy, że pozostałe dwa Black Hawki, zostały dostarczone policjantom w listopadzie 2018 roku.

Podpisując umowę na dostawę trzeciej maszyny deklarowano, że zostanie ona dostarczona w marcu tego roku. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że formalnie tak się stało, bo Policja dokonała odbioru maszyny w połowie marca. Śmigłowiec nie trafił jednak wtedy do Warszawy, i pozostał z zakładach PZL Mielec, ze względu na trwające szkolenie pilotów. 

Trzeci Black Hawk to najprawdopodobniej nie ostatni jaki trafi do Policji. Zakup kolejnych dwóch maszyn zapowiadał szef MSWiA Joachim Brudziński. „W najbliższych dniach – mam nadzieję – zostanie podpisana umowa na zakup kolejnych dwóch, czyli de facto będzie to już pięć najnowocześniejszych dzisiaj operujących śmigłowców na świecie" – mówił w marcu na antenie Radia Maryja Brudziński. Perspektywa pięciu śmigłowców Black Hawk w Policji wydaje się realna choćby dlatego, że MSWiA ma już plan rozlokowania maszyn. "Jeden będzie tutaj, na Warmii i Mazurach, drugi będzie w Zachodniopomorskiem, trzeci będzie na Dolnym Śląsku, czwarty będzie na Podkarpaciu, a piąty będzie w Warszawie" - zapowiadał w lutym podczas otwarcia posterunku policji w Dubeninkach szef MSWiA.

Jak informowano już jakiś czas temu, podczas piątkowej defilady nad Warszawą pojawią się policyjne S-70i Black Hawk. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że Policja zaprezentuje trzy śmigłowce tego typu, a więc odebrana w ubiegły piątek maszyna, zostanie pierwszy raz zaprezentowana szerszej publiczności, i wraz z dostarczonymi w ubiegłym roku dwoma śmigłowcami, weźmie udział w powietrznej części defilady z okazji 3 maja.

Warto dodać, że w tym roku po raz pierwszy oprócz żołnierzy w defiladzie udział wezmą funkcjonariusze Polskiej Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, ale także Krajowej Administracji Skarbowej i Służby Więziennej.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze