Reklama

Służby Mundurowe

Nie ma chętnych na nowy pistolet maszynowy Kałasznikowa? [WIDEO]

PPK-20. Fot. Kalashnikov Corporation
PPK-20. Fot. Kalashnikov Corporation

Koncern Kałasznikowa zaprezentował podczas forum Armia-2021 w Moskwie najnowszą, ulepszoną i bardziej kompaktową wersję pistoletu maszynowego PPK-20 na amunicję 9x19 mm. Model ten przeszedł testy państwowe i od roku czeka na uruchomienie produkcji seryjnej. Koncern Kałasznikowa liczy przede wszystkim na zamówienia ze strony FSB, FSO i innych służb podległych ministerstwu spraw wewnętrznych, chociaż nie rezygnuje z promocji w siłach zbrojnych.

Pistolet maszynowy PPK-20 jest najnowszym wcieleniem broni wywodzącej się od pistoletów maszynowych Witjaź-SN (PP-19-01), który bazował na konstrukcji AK-105. PPK-20 został znacznie poprawiony pod względem ergonomii, zwartej konstrukcji i niewielkich wymiarów. Producent, należące do Koncernu Kałasznikowa zakłady Iżmasz, wykorzystał wiele rozwiązań z najnowszych karabinków AK-12, wprowadzanych obecnie na wyposażenie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. PPK-20 został również zaproponowany m.in. jako element wyposażenia dla katapultowanych pilotów. Testy w tym zakresie przeprowadziło Państwowe Centrum Testów Lotniczych Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w Aktiubińsku.

Jak dotąd jednak siły zbrojne nie wyraziły zainteresowania. Koncern Kałasznikowa, co z resztą widać z materiałów promocyjnych, obecnie "celuje" z tą bronią raczej w sektor formacji mundurowych i służb specjalnych. W pierwszej kolejności może to być Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i Federalna Służba Ochrony (FSO), jak również rosyjska policja. Na ich wyposażeniu znajduje się już znaczna liczba pistoletów maszynowych Witjaź różnych wersji.

Zmodyfikowana na podstawie doświadczeń eksploatacyjnych broń typu PPK-20 otrzymała nową, składaną kolbę o regulowanej długości - składaną na prawą a nie jak dotąd na lewą stronę. U podstawy kolby umieszczono szybkorozłączne mocowanie pasa typu QD. Broń ze złożoną kolbą ma długość jedynie 410 mm, czyli jest o 70 mm krótsza od poprzednich wariantów, co umożliwia jej łatwe ukrycie i transport. Zmieniono chwyt pistoletowy i zastosowano bezpiecznik skrzydełkowy będący również przełącznikiem trybu ognia z pojedynczego na automatyczny dostępny obustronnie. Długa szyna Picatinny biegnie na całej górnej powierzchni osłony oraz na bokach i dolnej części osłony lufy. Wprowadzono również szybkorozłączny mechanizm mocowania tłumika dźwięku.

Przy tych wszystkich zmianach zachowano ogólny układ broni i jej obsługi, bardzo zbliżony do standardowych karabinków i subkarabinków Kałasznikowa, co upraszcza szkolenie i eksploatację. Broń jest nowoczesna, łatwa do skrytego przenoszenia i skuteczna. Zgodnie z danymi Koncernu Kałasznikowa zasięg skutecznego ognia PPK-20 to co najmniej 360 m, a standardowy rosyjski pocisk 7N21 osiąga prędkość 470 m/s i jest w stanie przebić ochronę osobistą Level 3A wg. amerykańskich standardów NIJ, czyli kamizelkę odporną na pociski .357 SIG i .44 Magnum. Producent deklaruje gotowość do produkcji seryjnej pistoletów maszynowych PPK-20, jednak jak dotąd zarówno służby porządkowe jak i siły zbrojne wstrzymują się ze złożeniem zamówień. Podczas forum przemysłowego Armia-2021 w Moskwie poszukiwani są klienci zagraniczni, zainteresowani zakupem nowej broni.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama