Reklama

Służby Mundurowe

Premier w exposé: wynagrodzenia dla całej sfery budżetowej wzrosną o 20 proc.

Autor. Kancelaria Sejmu/X (dawniej Twitter)

Nic, co dane, nie będzie zabrane, ale to nie wystarczy. Wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną o 30 proc. – i ten wzrost będzie od 1 stycznia, dla całej sfery budżetowej o 20 proc. Wprowadzimy drugą waloryzację rent i emerytur, gdy inflacja przekroczy 5 proc. – zapowiedział podczas wtorkowego exposé premier Donald Tusk. Na podwyżki mogą liczyć też funkcjonariusze?

Reklama

Podczas wygłoszonego exposé w Sejmie, premier Tusk przypomniał m.in. o tzw. 100 konkretach – propozycjach wyborczych Koalicji Obywatelskiej. „Cała Polska zna te konkrety, cała Polska będzie nas z tego rozliczała, nie boję się tego. W imieniu całego przyszłego rządu mogę powiedzieć – nie obawiamy się żadnej z tej obietnic, zostaną zrealizowane” – zadeklarował.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Odchodząca ekipa straszyła Polaków: „o, przyjdą nowi, wszystko zabiorą". (...) Długie godziny siedzieliśmy, by ta obietnica stała się gwarancją: nic, co było dane przez lata, co jest uprawnieniem polskich obywateli, nie zostanie zabrane.
Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów – exposé – 12.12.2023 r.

Przypomnijmy, w ramach „10 konkretów Donalda Tuska” zapowiadano m.in. 20 proc. podwyżkę dla sfery budżetowej. Pytanie jakie pojawiało się od samego początku dotyczyło jednak tego, czy mogą liczyć na nią także mundurowi? Zdaniem posła Tomasza Szymańskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, ”jeśli premier Donald Tusk, mówił o podwyżkach w sferze budżetowej, a jednak podmiotami tej sfery są m.in. funkcjonariusze, to jasne jest, że ich także powinno to obowiązywać”. Jak dodawał na początku grudnia, w rozmowie redakcją InfoSecurity24.pl, ”tak można to literalnie przeczytać”

Czytaj też

W myśl zasady „nic co dane, nie będzie odebrane” mundurowi otrzymają - jak zapewniał przewodniczący Szymański, podwyżkę w wysokości 12,3 proc. Biorąc jednak pod uwagę powtórzoną z sejmowej mównicy deklarację premiera Tuska, może być ona o 7,7 proc. wyższa tak, by łącznie wyniosła 20 proc. Na razie nie wiadomo od kiedy mogłaby obowiązywać, ani w jaki sposób miałaby trafić na mundurowe konta. Sprawy te powinny stać się jednak jasne już niebawem. Bowiem, nawet jeśli odpowiednie zapisy nie znajdą się w ustawie budżetowej na przyszły rok (politycy opcji rządzącej często przypominają, że można ją przecież nowelizować w trakcie trwania roku budżetowego), to do kwestii wysokości przyszłorocznych podwyżek dla funkcjonariuszy odnieść będzie musiało się nowe kierownictwo MSWiA.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama