Reklama

Służby Mundurowe

Uposażenia vs Polski Ład. MSWiA "zniweluje niekorzystne zmiany"

Fot. MSWiA/Twitter
Fot. MSWiA/Twitter

Uposażenia funkcjonariuszy pełniących slużbę w formacjach podleglych MSWiA mają nie ucierpieć w związku z wejściem w życie, od 1 stycznia 2022 roku, Polskiego Ładu. Takie zapewnienie złożył wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Jak pisze on w liście do mundurowych związkowców, MSWiA „podjęło działania mające na celu zniwelowanie niekorzystnych zmian w tym zakresie”.

Stanowisko wiceszefa MSWiA, to odpowiedź na wniosek z jakim związkowcy wystapili jeszcze przed świętami. Jak pisali, z ich wyliczeń wynika, że mundurowi w związku z wejsciem w życie Polskiego Ładu, mogą być "stratni", a tzw. ulga dla klasy średniej "wcale im tego nie zrekompensuje". "Gdyby w świetle tych wyliczeń okazało się, że niektórzy policjanci zaszeregowani na stanowiskach wykonawczych oraz kierowniczych niższego szczebla stracą część swojego uposażenia albo mechanizm >>ulgi dla klasy średniej<< takiej straty nie zniweluje, Zarząd Główny NSZZ Policjantów będzie oczekiwał na równoległe wdrożenie rozwiązań rekompensacyjnych lub modyfikacji nowych przepisów w odniesieniu do funkcjonariuszy niepłacących składki ZUS" - mogliśmy przeczytać w liście do szefa MSWiA. Z podobnym wnioskiem do ministra wystąpiła też cała Federacja Zwiazków Zawowodych Służb Mundurowych.

Dzisiejsza odpowiedź wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, jak się wydaje, powinna uspokoić nieco nastroje, bowiem wynika z niej, że resort po pierwsze zdaje sobie sprawę z tego, że w wyniku Polskiego Ładu uposażenia netto części funkcjonariuszy spadną, a po drugie zamierza podjąć działania "majace na celu zniwelowanie niekorzystnych zmian w tym zakresie". Zaproponowane przez ministerstwo rozwiązania, mają uchronić wszystkich funkcjonariuszy, których uposażenie netto za rok 2021 nie przekroczy kwoty 130 tys. zł. Jak przypominają związkowcy z NSZZ Policjantów, "funkcjonariusze najniżej uposażeni na Polskim Ładzie zyskają bez dodatkowej ingerencji resortu".

Czytaj też

Jak na razie nie wiadomo - choć wcale nie musi to oznaczać, że działania podobne do tych jakie planuje MSWiA nie zostaną podjęte - w jaki sposób na wejście w życie Polskiego Ładu zareagują inni ministrowie, którzy nadzorują pozostałe mundurowe formacje.

DM

Reklama

Komentarze (4)

 1. Hania26

  Niby klasa średnia wg widełek płacowych (do 133.000 rocznie), oświadczenia o niestosowaniu ulgi nie składałam a i tak zabrali mi z pensji 72 zł. Podobnie 80 procentom moim kolegom i koleżankom Z pracy. Brawo PIS, brawo ich wyborcy. Zabrać tym co mają więcej i dać tym co mają mniej,bo to ich wyborcy. Czegoś takiego w Polsce chyba jeszcze nie było.

 2. Olsen

  Nasze nowe, pomniejszone pensje w Nowym Roku, to kropla, ktora przelala czare goryczy kłamstw Rządu. I tak, jak unikalem wyborow, bo brzydze sie polityka, tak w tym roku pojde do Urny i zaglosuje na Waszych przeciwnikow politycznych - tylko po to, aby ukrocic Wasza pyche i dolozyc maly kamyczek do Waszego upadku, bo pycha stąpa przed upadkiem. PiS - Podatki i Socjal.

 3. Qn

  Myślę że nie części tylko większości i funkcjonariuszy uposażenie spadnie dzięki polskiemu ładowi. Moje już spadło do poprzedniego uposażenia o 65 zł.

 4. Yeti

  Jest 3 stycznia. Pomimo obietnic ministra każdy z policjantów stracił kwoty kilkadziesiąt do kilkuset złotych. Dziękujemy rządowi i twórcom polskiego nieładu.

Reklama

Najnowsze