RPO chce od Służby Więziennej codziennych informacji nt. koronawirusa w więzieniach

6 kwietnia 2020, 09:30
SW
Fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie/Facebook

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do Służby Więziennej o przekazywanie mu raz na dobę informacji o przypadkach zakażenia koronawirusem wśród osadzonych w więzieniach lub wśród funkcjonariuszy SW - przekazało Biuro RPO.

Jednocześnie Bodnar w piśmie do dyrektora generalnego SW gen. Jacka Kitlińskiego zwrócił się o przekazywanie mu informacji z zakładów karnych o przypadkach zastosowania kwarantanny wobec osób podejrzanych o zakażenie i hospitalizacji osób chorych. Poprosił także o wyszczególnianie w tych informacjach, czy przypadki te dotyczą skazanych, tymczasowo aresztowanych, bądź ukaranych, albo funkcjonariuszy lub pracowników - ze wskazaniem jednostek penitencjarnych, w których wystąpiło zakażenie.

"Sytuacja epidemiczna w całym kraju pogarsza się. Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego osobom pozbawionym wolności przebywającym w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz funkcjonariuszom i pracownikom jednostek penitencjarnych wymaga podejmowania zorganizowanych działań" - zaznaczył Bodnar w piśmie zamieszczonym na stronie RPO.

Wskazał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sygnalizowała, iż takie miejsca jak więzienia stwarzają o wiele większe ryzyko dla zakażenia COVID-19 niż życie na wolności. "Miejsca detencji są bowiem zamkniętymi środowiskami, w których ludzie żyją obok siebie, w bliskiej odległości. Fizyczne zdystansowanie się i izolacja w takich warunkach są praktycznie niemożliwe" - głosi informacja Rzecznika.

W związku z tym RPO zwrócił się o poinformowanie go o szczegółach procedur mających na celu przeciwdziałanie koronawirusowi w zakładach karnych, a także o sposobach postępowania wobec zakażenia lub podejrzenia o zakażenie, które zostały opracowane na podstawie międzynarodowych zaleceń.

Ponadto Bodnar w swym piśmie zwrócił uwagę na utrudnione kontakty adwokatów z klientami pozbawionymi wolności. Zaproponował w związku z tym zwiększenie możliwości kontaktu telefonicznego osadzonych z adwokatem.

Poprosił też o informacje, co zrobiono, by zapewnić bezpieczną realizację prawa osadzonych do obrony, zwłaszcza – do kontaktu z obrońcą w formie widzeń. Na praktykę niezgodną z prawem wskazują bowiem informacje od adwokatów o konieczności przedkładania przez nich w jednostce penitencjarnej zaświadczenia o stanie zdrowia, by móc spotkać się z osadzonym klientem.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Bodnar zaznaczył, że jego wystąpienie jest spowodowane coraz liczniej wpływającymi do jego Biura wnioskami, których autorzy "dają wyraz ogromnemu niepokojowi o zdrowie i życie osób przebywających za murami zakładów karnych i aresztów śledczych". "Więźniowie, ich bliscy, a także funkcjonariusze SW obawiają się skutków rozprzestrzenienia koronawirusa" - ocenił.

Przed kilkoma dniami SW poinformowała, że w zakładach karnych pojawił się pierwszy osadzony, który został przyjęty do jednostki ze zdiagnozowanym już zakażeniem koronawirusem i zgodnie z procedurami sanitarnymi obowiązującymi w stanie epidemii przebywa on w całkowitej izolacji od innych osadzonych, w oddzielnym budynku, a jego stan zdrowia jest na bieżąco monitorowany.

Wszystkie zakłady karne i areszty śledcze zostały zaopatrzone w zapas wirusobójczych płynów dezynfekcyjnych, środków higienicznych i medycznych, w tym maseczek ochronnych, kombinezonów i rękawic.

Służba Więzienna

W sobotę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik mówił zaś w mediach, że w poniedziałek zostanie wydane zalecenie, aby ograniczyć do zera możliwość pracy więźniów na zewnątrz. Zapowiedział również, że "od poniedziałku wszyscy funkcjonariusze, którzy będą pozostawali, pozostają na pierwszej linii, czyli w bezpośrednim kontakcie z osobami osadzonymi, będą musieli nosić maseczki". Wójcik podkreślał też, że od kilku tygodni w więzieniach wprowadzony jest zakaz odwiedzin, a każda osoba, która wchodzi do jednostki penitencjarnej, ma mierzoną temperaturę.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
aa
czwartek, 9 kwietnia 2020, 19:19

rpo to niech się zajmie hospicjami, domami pomocy społecznej, domami dziecka tam warto pomagać a nie tylko ziomkami z kryminałów

Koronawirus
środa, 8 kwietnia 2020, 01:34

Mam syna w zakładzie karnym jak każdy może w życiu zbłądzić i popełnić głupotę jak młody człowiek jeżeli by zachorował na korona wirusa a by mnie o tym nie poinformowano to napewno bym tego tak nie zostawił założył bym sprawę karną że doprowadzili do utraty zdrowia

zdziwiony tym lamentam
czwartek, 9 kwietnia 2020, 19:30

nie pierwszy i nie ostatni raz zapewne , moi synowie jakoś się nie zasłużyli przez te 24-30 lat na ten zakład karny , ma na co zasłużył proponuję się pomodlić za grzesznika tyle pozostało

Anna
wtorek, 7 kwietnia 2020, 11:40

A pozyskane informacje będą rzetelnie przekazywać opinii publicznej... a przede wszystkim bliskim osadzonych oraz im samym.

Magdalena
wtorek, 7 kwietnia 2020, 11:35

To jest wcale nie prawda że noszą rękawiczki i maseczki są tylko płyny do dezynfekcji przy telefonach. Mają robić przerwy w odbywaniu kary i dozory elektroniczne ale prędzej się ktoś zarazi niż to wszystko ruszy bo na sprawy w sądzie trzeba czekać miesiącami.

haha
czwartek, 9 kwietnia 2020, 00:12

to nie prawda że kopernik był kobietą

Mario
wtorek, 7 kwietnia 2020, 10:18

A może RPO zajmie się wojskiem zawodowym gdzie oni są WOT działa a pseudo zawodowi w domach siedzą i 100 % biorą inne służby pracują więc oni też powinni chyba że rząd szykuje ich na obywateli

Tweets InfoSecurity24