Reklama

Służba Celno-Skarbowa

Nadinsp. Walczak odchodzi. KAS z nowym szefem

Fot. Adam Guz/KPRM
Fot. Adam Guz/KPRM

Magdalena Rzeczkowska zastąpi od wtorku Piotra Walczaka na stanowisku szefa Krajowej Administracji Skarbowej - poinformował w poniedziałek resort finansów. Potwierdziły się więc ustalenia „Dziennik Gazeta Prawnej” z lutego br.

MF podało, że premier Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację Piotra Walczaka z funkcji szefa Krajowej Administracji Skarbowej od 2 marca br. i na wniosek ministra finansów, powołał na to stanowisko dotychczasową dyrektor Departamentu Ceł Magdalenę Rzeczkowską.

"Po 23 latach postanowiłem, ze względów osobistych, zakończyć moją karierę związaną ze Służbą Celną i Krajową Administracją Skarbową. Praca w skarbowości wypełniła całe moje dotychczasowe zawodowe życie. Dziękuję pracownikom i funkcjonariuszom, z którymi w tym czasie miałem przyjemność pracować za wsparcie, cenne uwagi i wspólne doświadczenia" – powiedział cytowany w komunikacie ustępujący szef KAS Piotr Walczak.

Jak pisał w lutym br. "Dziennik Gazeta Prawna", były już szef KAS o odejściu myślał od trzech lat. "Od niemal trzech lat chciał odejść, bo ze swoimi szefami był umówiony na pewne zadania, które udało się wykonać. Zamierzał wrócić do Łodzi, skąd pochodzi, gdzie ma rodzinę i pracował przez lata. Dymisja możliwa jest w marcu, jeśli jednak premier się rozmyśli, to szef KAS będzie mógł prawdopodobnie odejść dopiero po wyborach prezydenckich" – mówi "DGP" źródło z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Z kolei Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała, że będzie kontynuować działania swego poprzednika "dążąc do tego by KAS w coraz większym stopniu stawała się organizacją przyjazną podatnikom, wspierającą przedsiębiorców, skuteczną w budowaniu stabilnych finansów naszego kraju i zarazem atrakcyjną jako miejsce pracy i służby".

Nowa szefowa Krajowej Administracji Skarbowej jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001). W latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, od 2002 r. pracuje w Ministerstwie Finansów, ostatnio na stanowisku dyrektora Departamentu Ceł.

W komunikacie MF podkreślono, że Rzeczkowska brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze, a w 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego.

"Na przestrzeni ponad 20 lat pracy zawodowej inicjowała lub koordynowała proces wprowadzania szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich" - dodano. Resort zaznaczył, że Rzeczkowska była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych. "Działania te zakończyły się sukcesem – 100 proc. zgłoszeń celnych jest obecnie obsługiwanych elektronicznie" - podkreśliło MF.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze