Reklama

Służba Celno-Skarbowa

Krajowa Administracja Skarbowa zdała egzamin. Dochody z VAT większe o 30 mld

fot. Krajowa Administracja Skarbowa
fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Jak informuje Najwyższa Izba Kontroli, w 2017 r. dochody z podatku od towarów i usług były o 24 proc., czyli o 30 mld zł wyższe niż w 2016 r. NIK zauważa, że taki wynik był efektem dobrej koniunktury, ale też wprowadzonych zmian i narzędzi, które poprawiły jego ściągalność, m.in. dzięki powstałej 1 marca 2017 roku Krajowej Administracji Skarbowej.

Krajowa Administracja Skarbowa powstała z połączenia administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Celem zmiany było m.in. zwiększenie efektywności współpracy wszystkich organów administracji skarbowej, usprawnienie przepływu informacji i w rezultacie zwiększenie skuteczności tych służb w zwalczaniu oszustw podatkowych.

Jak zauważa NIK, m.in. dzięki KAS wykryto karuzele podatkowe, w których brało udział co najmniej 170 firm polskich i 55 zagranicznych, zatrzymano 13 członków grupy przestępczej, która wyłudziła 124 mln zł VAT oraz udaremniono wyłudzenie zwrotu 160 mln zł podatku. 

Dlaczego ściągalność podatku VAT jest tak ważna? Jak podkreślają kontrolerzy, to właśnie wpływy z podatku VAT stanowią podstawowe źródło dochodów budżetu państwa. Łącznie VAT zasila budżet państwa w ponad 40 proc.

NIK/DM 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze