Reklama

Służby Mundurowe

Co z obowiązkowym szczepieniem przeciw COVID-19 dla służb mundurowych?

Autor. MSWiA

Zapowiadane przez ministra zdrowia zmiany dotyczące m.in. obowiązku szczepień dla trzech grup zawodowych w tym służb mundurowych jak na razie nie ujrzały światła dziennego i tak naprawdę nie do końca wiadomo jaki przybiorą one kształt. Wydaje się, że ostateczna decyzja dotycząca tego czy i jakie grupy zawodowe obowiązek szczepień przeciwko COVID19 miałyby objąć jeszcze nie zapadła.

Tydzień temu, 7 grudniua, Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia, podczas konferencji prasowej zapowiedział, że od 1 marca planowane jest wprowadzenie obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. "Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych" - mówił Niedzielski. Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy". Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiadając podczas konferencji na pytania dotyczące szczegółów nowych rozwiązań powiedział, że wskazane trzy grupy zawodowe już powinny się przygotowywać, że kiedy nowe przepisy wejdą w życie, trzeba będzie być zaszczepionym, żeby być dopuszczonym do pracy.

Tak było na początku ubiegłego tygodnia, jednak już w piątek 10 grudnia, wiceszef resortu zdrowia, w programie „Sedno sprawy" Radia Plus zapytany, czy w projekcie znajdą się zapisy wprowadzające obowiązkowe szczepienia dla dla mundurowych i nauczycieli, odpowiedział, że z tego co wie, to nie.

Czytaj też

O odniesienie się do obowiązkowych szczepień m.in. dla funkcjonariuszy poproszony został dziś także przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, Tomasz Latos. W "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN24 na pytanie, czy wprowadzony zostanie obowiązek szczepienia dla trzech grup zawodowych (medyków, nauczycieli i mundurowych) stwierdził, że "na to pytanie nie odpowie". Jak dodał, "szef sejmowej komisji zdrowia pracuje nad dokumentami, które do tej komisji zdrowia wpływają". Zapewnił też, że "ma kontakt z resortem, ale nie będzie przekazywał komunikatu za resort". Latos podkreślił też, że "nie jest w ogóle zwolennikiem nakładania obowiązku szczepień".

Jak na razie nie do końca jasne jest więc jakie regulacje miałyby wejść w życie od marca przyszłego roku, a co za tym idzie czy i na jakich zasadach obowiązek szczepień miałby zostać wprowadzony. Nie raz zdarzało się już, że wstępne zapowiedzi przedstawicieli rządu ostatecznie nie znajdowały bezpośredniego odzwierciedlenia w przyjmowanych i ogłaszanych aktach prawnych. Czy tak będzie także tym razem powinniśmy przekonać się już niebawem.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze