Rosyjski szpieg w rękach ABW?

28 października 2019, 09:03
ABW
Fot. ABW

Jak informują Wiadomości TVP1, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Piotra Ś., który podejrzewany jest o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. 

Jak poinformował tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych, zatrzymania dokonano 24 października w Warszawie. Podejrzewany o szpiegostwo mężczyzna przechowywał w mieszkaniu broń palną (jedną sztukę) i amunicję. Przeszukano nie tylko miejsce zamieszkania podejrzanego, ale również zatrudnienia. Oprócz broni, zabezpieczono nośniki elektroniczne i dokumenty - poinformował dziennikarzy tvp.info Żaryn. 

Piotr Ś. usłyszał zarzuty związane ze zgłoszeniem gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Co więcej, usłyszał również zarzut nielegalnego posiadania broni, a także posługiwania się sfałszowanym dokumentem. Do aresztu trafił na trzy miesiące, w ramach środku zapobiegawczego. 

Służby miały dokonać również przeszukania w miejscach zameldowania i faktycznego zamieszkania osób, które z Piotrem Ś. utrzymywały kontakty. 

Jak poinformował Żaryn tvp.info, śledztwo w sprawie prowadzi ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
QDark
poniedziałek, 28 października 2019, 12:02

Inaczej mówiąc, za narażanie całego Państwa grozi 6-8 lat... Oczywiście później również należy się emeryturka od Państwa, służba zdrowia etc...

Qwe
środa, 30 października 2019, 20:40

A ile chciałbyś dawać, przy takim wymiarze sąd może dać zawiasy, teraz trudniej, bo zawiesić można tylko rok pozbawienia wolności, ale można przyklepać niski wyrok trzech lat z zaliczeniem pobytu w areszcie, także można w razie czego wyklepać w sądzie areszt dla szpiega, żeby nie broił już więcej i nie mataczył. Sytuacja dobra dla wymian, bo nie trzeba tego robić przez ułaskawienie. Wywiad to ciągła gra, wyścig kontrwywiadu z wywiadem, i trzeba instrumenty do tej gry także prawne posiadać, tak by czynniki polityczne zanadto nie kłopotać, bo to niepotrzebnie nagłaśnia sprawę, przy karze dożywotniego więzienia jak wyobrażasz sobie wymianę szpiegów?

Tweets InfoSecurity24