Porozumienie między MSWiA a służbami mundurowymi już w piątek?

20 września 2018, 13:12
Konferencja NSZZP, fot.nszzp.pljpg
fot. NSZZP

Akcja protestacja służb mundurowych trwa od lipca, i jak dotąd nie udało się osiągnąć porozumienia. Mimo wielu deklaracji o chęci rozwiązania problemu, płynących z obu stron, protest trwa nieprzerwanie od niemal trzech miesięcy. Jak się okazuje, MSWiA planuje w piątek przedstawić propozycję porozumienia. Na spotkanie w siedzibie resortu, zaproszony został przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, Rafał Jankowski.

"Jak nas poinformowano, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza przedstawić Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych propozycję zawarcia porozumienia. Propozycja ma być przedstawiona w nadchodzący piątek, 21 września 2018 r." – czytamy w komunikacie wydanym przez Komitet Protestacyjny Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Związkowcy zaznaczają też, że o szczegółach propozycji i dalszych decyzjach Komitetu Protestacyjnego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych poinformują po analizie przedstawionej oferty. Oferta jaka pojawi się na negocjacyjnym stole nie wstrzymuje trwającego od lipca protestu. „Czekamy do piątku. Protest trwa” – piszą związkowcy. 

W imieniu szefa MSWiA, do mundurowych z propozycją spotkania zwrócił się Edward Zaremba, Pełnomocnik Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do spraw współpracy ze związkami zawodowymi. Ze związkowcami rozmawiać będzie Joachim Brudziński i „przedstawiciele MSWiA”. Można więc przypuszczać, że na spotkaniu pojawi się także wiceminister Jarosław Zieliński, bezpośrednio nadzorujący m.in. policję i straż pożarną. To czy dojdzie do rozmów oraz jaki będzie ich efekt okaże się jutro. Związkowcy w MSWiA mają pojawić się o 10:00.

Mundurowi protestują od lipca, a ich działania są wynikiem niespełnienia postulatów złożonych w MSWiA jeszcze w marcu. Na początku, w ramach prowadzonego protestu, mundurowi zamiast mandatów stosowali pouczenia. W sierpniu, w związku z brakiem porozumienia, komitet protestacyjny zadecydował o wprowadzeniu do akcji elementów strajku włoskiego. Jeśli do końca września porozumienie nie zostanie wypracowane, 2 października w Warszawie ma odbyć się mundurowa manifestacja.

Przypomnijmy, związkowcy domagali się m.in. pełnopłatnych zwolnień lekarskich, podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. Po rozpoczęciu protestu, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów poinformował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Funkcjonariusze zapowiedzieli również zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślili żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Marta
piątek, 21 września 2018, 13:04

Żart. Proces modernizacji trwa a ono chcą więcej. Oby im nic nie dali bo zapłacimy za to wszyscy.

Adam
piątek, 21 września 2018, 12:28

Zróbcie jak w wojsku zacznijcie się zwalniać jak nie będzie chętnych do służby sami dadzą

Policjant
piątek, 21 września 2018, 12:10

Zieliński my nie odpuścimy.

Mundurowy
piątek, 21 września 2018, 11:09

Były obiecanki, pora na cacanki

Pol
piątek, 21 września 2018, 07:54

Też nie wierzę w przełom po tylu spotkaniach,jak znów Zieliński zacznie gadać o \"programie modernizacji\" jak katarynka to chyba wyjdę z siebie i stanę obok.Czas już się stąd zwijać.

Tweets InfoSecurity24