Reklama

InfoSecurity24.pl | Bezpieczeństwo wewnętrzne i służby mundurowe

Policja ostrzega przed hakerami podszywającymi się pod stróżów prawa

  • Program Tytan - polski żołnierz przyszłości. Fot. PGZ

Komenda Główna Policji ostrzega przed nową wersją wirusa komputerowego Weelsof. Blokuje on komputer, przejmuje kontrolę nad kamerą komputera (jeśli jest zainstalowana) a na ekranie pojawia się komunikat o nagrywaniu obrazu. Hakerzy, podszywając się pod Policję, żądają następnie wpłaty określonej kwoty w zamian za usunięcie blokady.Wirus atakuje komputery z systemami operacyjnymi z rodziny MS Windows®. Na ekranie zaatakowanego komputera pojawia się informacja o jego zablokowaniu, logo Policji z nazwą miasta Sępólno Krajeńskie i zdjęcie Komendanta Głównego Policji. (Policja nie ma z tym nic wspólnego) Ciekawostką jest fakt, iż wirus przejmuje kontrolę nad zainstalowaną kamerką internetową – wyświetlany jest komunikat o nagrywaniu obrazu w celu identyfikacji użytkownika. Odblokowanie komputera ma nastąpić po uiszczeniu od 200 do 500 zł m.in. w systemie UKASH.

Więcej: Saperzy na lotnisku Chopina. Sprawdzają podejrzany obiekt


Zablokowanie komputera może nastąpić w wyniku wejścia na zainfekowaną stronę internetową bądź otworzenia zarażonego załącznika wiadomości e-mail. Dokonywane są wtedy zmiany w plikach systemowych i rejestrze systemowym, co powoduje ograniczenie funkcjonalności komputera. Blokada działa również po uruchomieniu komputera w trybie awaryjnym.

Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się „intruza” jest uruchomienie komputera z płyty zawierającej aktualne oprogramowanie antywirusowe (do uzyskania za darmo ze stron producentów) i przeskanowanie komputera z usunięciem zdiagnozowanych problemów bądź przywrócenie kopii zapasowej systemu zrobionej przed infekcją. Pomaga również całkowita reinstalacja systemu.

Więcej: Wyciek danych z rządowego serwera? ABW sprawdza

KGP ostrzega użytkowników zarażonych komputerów, że ewentualne dokonanie wpłaty i uzyskanie kodu nie gwarantuje odblokowania komputera i zachęca do używania aktualnego i legalnego oprogramowania antywirusowego.

(MMT)

Na podst. Uwaga na hakerów podszywających się pod Policję! 

Reklama

Komentarze

    Reklama