Reklama

Policja

Policja kupuje nowe granatniki

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Policja.pl
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Policja.pl

Policyjny arsenał jeszcze w tym roku może powiększyć się o blisko 100 nowych granatników kaliber 40 mm. Co ciekawe, chętnych na realizację zamówienia poznamy już 17 sierpnia, a więc dwa tygodnie po ogłoszeniu przetargu. 

Policja planuje zakup jednostrzałowych granatników kal. 40 mm. Chodzi dokładniej o pozyskanie, w ramach zamówienia podstawowego, 98 kompletów tego rodzaju uzbrojenia. Co więcej, jeśli pozwoli na to budżet, w ramach prawa opcji, możliwe będzie dokupienie do granatników 98 sztuk celowników kolimatorowych/holograficznych.

Podstawą oceny złożonych w przetargu ofert ma być cena (60 proc.), jednak oceniane będą także okres gwarancji (40 proc.). Jeśli policja podpisze z konkretnym dostawcą umowę, granatniki powinny trafić do funkcjonariuszy pod koniec tego roku, a dokładniej do 18 grudnia. Na oferty formacja czeka do 17 sierpnia i wtedy też dowiemy się jak budżet na ten cel przewidziano.

Jak czytamy w specyfikacji formacji chodzi o dostawę granatników jednostrzałowych - powtarzalnych, przeznaczonych do miotania pocisków amunicji specjalnej oraz bojowej. Granatniki mają być przystosowane do zasilania amunicją 40x46 mm LV. Jeśli chodzi o amunicję specjalną, mowa jest o możliwości zastosowania granatów niepenetracyjnych, gazowych, dymnych, oświetlających, barwiących czy też hukowych. Szybkostrzelność granatników została ustalona na co najmniej 10 strzałów na minutę.

Długość całkowita z rozłożoną kolbą ma wynieść nie więcej niż 670 mm, a długość lufy musi być nie mniejsza niż 215 mm. Jeśli chodzi o wagę, to masa broni niezaładowanej z celownikiem mechanicznym, kolbą, chwytem przednim/czółnem i kompletnym oszynowaniem nie może przekroczyć 3 kg.

Konstrukcja granatników zakłada ich samodzielne stosowanie, muszą być przy tym wyposażone w chwyt pistoletowy, chwyt przedni lub czółno, składaną kolbę lub składaną kolbę teleskopową. Możliwe jest też zastosowanie kolby teleskopowej. Granatniki muszą być również wyposażone w minimum jedną szynę montażową górną. Celowanie ma być możliwe za pomocą celownika mechanicznego, który stanowi podstawowe wyposażenie broni. Jednak, jeśli policji wystarczy pieniędzy, możliwe będzie dokupienie bardziej zaawansowanych celowników kolimatorowo/holograficznych. Strzelanie z granatników musi też być możliwe również dla funkcjonariusza, który ma założone rękawice taktyczne, a możliwość korzystania z niej powinni mieć mundurowi zarówno prawo jak i leworęczni.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze