Podwyżki w służbach mundurowych. Od stycznia zmiany w mnożnikach

20 grudnia 2018, 11:34
służby mundurowe mswia, fot. policja, SG, PSP, SOP
Fot. Policja, PSP, SG, SOP

Do konsultacji trafiły właśnie projekty rozporządzeń określających wielokrotność kwoty bazowej w służbach mundurowych podległych MSWiA. W Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa od stycznia mnożniki określające przeciętne uposażenie funkcjonariuszy wzrosną o 0,43. Najwyższy mnożnik, nadal będą mieli funkcjonariusze SOP, a najniższy - strażacy.

Nowe rozporządzenia, a co za tym idzie przyszłoroczne podwyżki, są efektem podpisanego 8 listopada porozumienia. Zgodnie z jego treścią, w nadchodzącym roku policjanci, strażacy, i strażnicy graniczni mieli otrzymać podwyżki w przeciętnej, miesięcznej wysokości 655 złotych (wraz z nagrodą roczną). W tej kwocie zawiera się też, jak podkreśla MSWiA, podwyżka planowana na 2019 rok pochodząca z programu modernizacji. Pod porozumieniem nie podpisali się wprawdzie funkcjonariusze SOP (w SOP nie funkcjonują żadne związki zawodowe), jednak mimo to MSWiA doszło jak się okazuje do wniosku, że również funkcjonariusze powstałej w lutym formacji staną się beneficjentami listopadowych decyzji.

By podwyżki pojawiły się na kontach wszystkich funkcjonariuszy, konieczne są zmiany rozporządzeń dotyczących wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy. MSWiA przeliczyło, że zwiększenie uposażeń o 655 złotych odpowiada wzrostowi wielokrotności kwoty bazowej o 0,43. Finalnie mundurowi zarobią o 604 więcej, a z uwzględnieniem nagrody rocznej wypłacanej w 2020 roku, nastąpi wzrost o kolejne 51 złotych, co łącznie da zapisaną w porozumieniu kwotę 655 złotych brutto.

Ile będzie wynosiło zatem przeciętne miesięczne uposażenie mundurowych w przyszłym roku? Podobnie jak dotychczas, najmniejszy mnożnik kwoty bazowej (ta nie zmienia się od 2009 roku i wynosi 1523,29 zł) będą mieli strażacy. Od stycznia będzie on wynosił 3,65, co przełoży się na wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia strażaka do poziomu 5 560 złotych. Mnożnik na poziomie 3,71 będą od stycznia mieć strażnicy graniczni i policjanci, co da przeciętne miesięczne uposażenie w wysokości 5 651 złotych. Najwyższy, bo wynoszący aż 4,42 mnożnik, będzie występował w  Służby Ochrony Państwa. Po styczniowych podwyżkach, przeciętne uposażenie SOP-owca będzie wynosiło 6 733 złote. 

Warto dodać, że ustalana w rozporządzeniach wielokrotność kwoty bazowej, odnosi się do przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariuszy, a nie indywidualnych pensji. Te ustalane są na podstawie rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy każdej z formacji.

To nie ostatnie pieniądze na jakie mogą liczyć mundurowi. Zgodnie z porozumieniem w 2020 roku, funkcjonariusze powinni otrzymać podwyżki w wysokości 500 złotych brutto miesięcznie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 37
dsf
niedziela, 3 marca 2019, 03:42

18 godzin sprawdzasz kartkówki ? Kartówka 1 tygodniowo na 3 klasy ( srednio godzine na klase ) max +3 h tygodniowo. Dyskoteka szkolna jest 1 raz w roku moze +4 h w skali ROKU ! Wycieczka tez max 3 dniowa. Jak chcesz tak liczyc to wezwania do prokuratury + rozprawy sądowe ,gdzie policjant musi sie stawić i nie raz siedzi tam po 5 h i więcej a ten czas nie liczy sie do służby. Mój tata jest nauczycielem dlatego nie pleć mi takich bzdur ale 21 godzin to max pracy przy 18 godzinach w szkole. Nauczyciele tak ucza ,że każde dziecko musi uczyć sie w domu i na korepetycjach ,gdzie zbijają dodatkowa kase za godzine. A Cały sezon letni wolnego święta bożego narodzenia / ferie / wielkanocne i od połowy czerwca nic nie robienie to już pominę.

Olo
niedziela, 11 sierpnia 2019, 12:26

Mądrej osoby zawsze się miło słucha. Pozdrawiam

And
sobota, 9 lutego 2019, 22:11

A czy wszyscy dostali po równo bo na stronie NSZZP jest napisane inaczej.

Dkdkdkdkd
poniedziałek, 24 grudnia 2018, 10:11

Kolejne rozrzucanie pieniędzy na boki a za winklem 100 na 1 miejsce a im się kasę daje za to że patrol pp obok swojego widzialen rok temu.......

Pio
sobota, 22 grudnia 2018, 23:23

18 godzin! Hm żona faktycznie ma 18 godzin w szkole, drugie tyle w tygodniu zajmuje jej sprawdzanie różnych prac. To już jest 36 godzin, do tego doliczymy rozne narady, spotkania, dyskoteki szkolne, wycieczki i średnio tygodniowo w rozliczeniu przekroczy 40 godzin, zapomniałem dodać jeszcze roszczeniowych rodziców. A wolne, hm ty też masz 26 dni urlopu minimum czyli ponad miesiąc, więc nie taki luksus być nauczycielem, zasiegnij wiedzy szeroko rozumianej a potem dokonaj analizy i się wypowiadaj.

Ja
sobota, 22 grudnia 2018, 16:58

Wojskowo po nowym rozporządzeniu "Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 października 2018 r. w sprawie określenia wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych (Dz. U 2018 r., poz. 2072)", będzie miało mnożnik na poziomie 3,63. Więc wcale nie strażacy będą mieli najniższy. Jak już porównujecie mnożniki to przydało by się zamieścić wykres z porównaniem mnożników poszczególnych służb.

Tweets InfoSecurity24