Podwyżki w służbach mundurowych. Od stycznia zmiany w mnożnikach

20 grudnia 2018, 11:34
służby mundurowe mswia, fot. policja, SG, PSP, SOP
Fot. Policja, PSP, SG, SOP

Do konsultacji trafiły właśnie projekty rozporządzeń określających wielokrotność kwoty bazowej w służbach mundurowych podległych MSWiA. W Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa od stycznia mnożniki określające przeciętne uposażenie funkcjonariuszy wzrosną o 0,43. Najwyższy mnożnik, nadal będą mieli funkcjonariusze SOP, a najniższy - strażacy.

Nowe rozporządzenia, a co za tym idzie przyszłoroczne podwyżki, są efektem podpisanego 8 listopada porozumienia. Zgodnie z jego treścią, w nadchodzącym roku policjanci, strażacy, i strażnicy graniczni mieli otrzymać podwyżki w przeciętnej, miesięcznej wysokości 655 złotych (wraz z nagrodą roczną). W tej kwocie zawiera się też, jak podkreśla MSWiA, podwyżka planowana na 2019 rok pochodząca z programu modernizacji. Pod porozumieniem nie podpisali się wprawdzie funkcjonariusze SOP (w SOP nie funkcjonują żadne związki zawodowe), jednak mimo to MSWiA doszło jak się okazuje do wniosku, że również funkcjonariusze powstałej w lutym formacji staną się beneficjentami listopadowych decyzji.

By podwyżki pojawiły się na kontach wszystkich funkcjonariuszy, konieczne są zmiany rozporządzeń dotyczących wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy. MSWiA przeliczyło, że zwiększenie uposażeń o 655 złotych odpowiada wzrostowi wielokrotności kwoty bazowej o 0,43. Finalnie mundurowi zarobią o 604 więcej, a z uwzględnieniem nagrody rocznej wypłacanej w 2020 roku, nastąpi wzrost o kolejne 51 złotych, co łącznie da zapisaną w porozumieniu kwotę 655 złotych brutto.

Ile będzie wynosiło zatem przeciętne miesięczne uposażenie mundurowych w przyszłym roku? Podobnie jak dotychczas, najmniejszy mnożnik kwoty bazowej (ta nie zmienia się od 2009 roku i wynosi 1523,29 zł) będą mieli strażacy. Od stycznia będzie on wynosił 3,65, co przełoży się na wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia strażaka do poziomu 5 560 złotych. Mnożnik na poziomie 3,71 będą od stycznia mieć strażnicy graniczni i policjanci, co da przeciętne miesięczne uposażenie w wysokości 5 651 złotych. Najwyższy, bo wynoszący aż 4,42 mnożnik, będzie występował w  Służby Ochrony Państwa. Po styczniowych podwyżkach, przeciętne uposażenie SOP-owca będzie wynosiło 6 733 złote. 

Warto dodać, że ustalana w rozporządzeniach wielokrotność kwoty bazowej, odnosi się do przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariuszy, a nie indywidualnych pensji. Te ustalane są na podstawie rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy każdej z formacji.

To nie ostatnie pieniądze na jakie mogą liczyć mundurowi. Zgodnie z porozumieniem w 2020 roku, funkcjonariusze powinni otrzymać podwyżki w wysokości 500 złotych brutto miesięcznie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 37
PaWeL
piątek, 21 grudnia 2018, 16:51

Czyli z tego wynika ze zarobie 1200 zl więcej od stycznia? Bo 5600 brutto to wychodzi ok 4000 tys. Czekam zatem do pierwszego i zobaczymy

Karol
piątek, 21 grudnia 2018, 13:40

I tyle hałasu o nic inni dostają na starcie po 1000 zł i nikt o tym nie trąbi i to może być ale jak służby dostaną albo i nie 500 zł netto to wielka afera.

Pies
piątek, 21 grudnia 2018, 13:30

Wszystkich nie zadowlonych ze swoich pensji zapraszam do Policji. Zobaczcie jak jest suuper.

And05011978
piątek, 21 grudnia 2018, 12:59

Podwyżka jest średnio na etat mam komuś tłumaczyć ile dostanie tzw. policjant z ulicy a ile panowie oficerowie. Więc wszystkich zapraszam do wstąpienia w szeregi mundurowych. Jak ktoś chce może zasmakować pracy w weekendy święta za tzw. ETOS.

Szik
piątek, 21 grudnia 2018, 11:05

Dlaczego w całym artykule nie jest napisane, że jest to kwota brutto? Od tego należy jeszcze odjąć ubezpieczenie, kwota w granicach 100 zl. Nie dużo ale zawsze. Wszyscy oburzeni mogą zmienić pracę jak im nie pasuje. Przekonacie się jak dobrze jest pracowac nocami, w niedzielę i święta. Czy ludzie komentujący ten artykuł zdają sobie sprawę z odpowiedzialności ponoszoną przez tych ludzi? I nie , ani ja, ani nikt z mojej rodziny nie pracuje w mundurówce. Prosze porozmawiajcie najpierw ze znajomymi policjantami, strażakami itp. O tym jak wygląda ich praca, a potem sie udzielajcie.