Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Po tragedii w Bostonie: zapewnienie pełnego bezpieczeństwa nie jest możliwe

  • Fot. securityguardtraininghq.blogspot.com
    Fot. securityguardtraininghq.blogspot.com

Tragiczne wydarzenia podczas maratonu w Bostonie, które kosztowały życie 3 osób i spowodowały obrażenia u ponad 180 uczestników, pokazały po raz kolejny, że każde wydarzenie na otwartym terenie skupiające tłumy pozostaje potencjalnym celem dla ataków terrorystycznych.Czytaj też: Zamach w Bostonie: pierwszy taki atak od 11 września 2001 roku

Od czasu zamachu 11 września 2001 amerykański Urząd ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego koncentruje się na zapobieganiu atakom terrorystycznym i poprawie bezpieczeństwa publicznego, zabezpieczeń infrastruktury krytycznej oraz bezpieczeństwa fizycznego. Głównym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w 100 procentach. Niestety, ze względu na nieprzewidywalną naturę działań terrorystycznych, bezpieczeństwo 24/7 jest prawie niemożliwe do osiągnięcia.

Czytaj też: Hezbollah winny zamachu w Burgas, według bułgarskiego MSW

Poziom zabezpieczeń dotyczący infrastruktury krytycznej, służb bezpieczeństwa publicznego oraz wykrywania zagrożeń ABC (broń masowego rażenia: atomowa, biologiczna i chemiczna, ABC) z pewnością wzrośnie. Środki zapobiegawcze, które są stosowane podczas dużych zgromadzeń np. na stadionach (krytych i odkrytych), są zwykle efektywne, jako że jest więcej możliwości kontrolowania uczestników podczas takich wydarzeń. Bezpieczeństwo zapewnia kontrola z użyciem skanerów czy wykrywaczy metalu itd. Ponadto, dużą zaletą jest także możliwość strategicznego uszczelnienia dostępu do takich miejsc i kontrolowanie punktów wejścia i wyjścia. Dzięki temu jakakolwiek broń czy materiały wybuchowe mogą być od razu rozpoznane. Z drugiej strony, możliwe jest także wcześniejsze przeszukanie takich miejsc przez wyspecjalizowane zespoły saperów pod kątem ładunków wybuchowych czy bomb i ewentualne ich rozbrojenie.

Jednak, jak wspomniano wcześniej, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w każdym czasie nie zawsze jest możliwe, gdyż zależy od rodzaju wydarzenia, które ma miejsce. W przypadku maratonów, które odbywają się w środku miasta, niewiele można zrobić, aby zapobiec zagrożeniem bombowym, gdyż jest wiele sposobów planowania tego rodzaju ataków.

Czytaj też: Szef amerykańskiego wywiadu: Cyber-ataki większym zagrożeniem niż Al-Qaida.

Środki wybuchowe mogą zostać podłożone w różnych częściach miasta na długo przed samym wydarzeniem. Ponadto, w takich sytuacjach jest prawie niemożliwe i praktycznie niewykonalne przeszukanie wszystkich miejsc na tak dużym obszarze przez zespoły specjalistów do wykrywania materiałów wybuchowych.

 

(FS)
Reklama

Komentarze

    Reklama