Niemieckie media: Rosja przerzuca szpiegów wśród uchodźców

5 lutego 2017, 14:53

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) od lat przerzuca do Niemiec wśród uchodźców z Czeczenii swoich agentów - podał w sobotę tygodnik "Der Spiegel". Redakcja powołuje się na informacje przekazane przez byłego oficera FSB. 

Oficer FSB, który w 2012 roku po sporze z przełożonymi uciekł z Rosji, jest bohaterem filmu nakręconego przez niemieckiego eksperta od spraw wywiadowczych Egmonta Kocha. Jak pisze "Spiegel", reżyser spotkał się ze zbiegiem kilkakrotnie "w różnych krajach" i nagrał łącznie 15 godzin materiału filmowego. Reportaż pokazany zostanie w najbliższą środę o godz. 22.45 w drugim programie telewizji publicznej ZDF.

Występujący w filmie pod pseudonimem "Igor" były pracownik FSB był kierownikiem departamentu kontrolującego opozycję na Północnym Kaukazie. Oficer w stopniu pułkownika nadzorował pracę 400 agentów w tym regionie, a równocześnie, jak twierdzi, brał udział w operacjach mających na celu przerzut muzułmańskich agentów do Niemiec.

"Gdybym był szefem Urzędu Ochrony Konstytucji (niemiecki kontrwywiad), zleciłbym moim pracownikom dokładniejszą kontrolę młodych sportowców z Czeczenii, którzy dostali w Niemczech azyl i żyją w sposób nierzucający się w oczy" - powiedział Kochowi "Igor".

Jak zaznaczył, on sam brał udział w podrabianiu dokumentów mających przekonać niemieckie władze, że osoby ubiegające się o azyl były w Rosji prześladowane.

Szef Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen powiedział, że dziwiłby się, gdyby wobec dużej liczby imigrantów rosyjskie służby nie wykorzystały tej sytuacji. Czeczeński dysydent, który uciekł z kraju i od 2002 roku mieszka w Niemczech, uważa, że co drugi Czeczen przebywający w Niemczech pracuje dla FSB.

Maassen powiedział "Spieglowi", że celem rosyjskich agentów jest szkodzenie władzom niemieckim i być może także destabilizacja kraju. Bohater filmu "Igor" potwierdza, że celem służb jest tworzenie stanu "permanentnego niepokoju" w społeczeństwie poprzez szerzenie kłamstw i dezinformację.

Były rosyjski oficer przypomina, że rosyjskie służby regularnie informowały "górę" o strachu kanclerz Angeli Merkel przed psami. Prezydent Władimir Putin wykorzystał tę informację podczas wizyty niemieckiej kanclerz w Soczi w 2007 roku. Podczas spotkania jego pies podbiegł do Merkel i zaczął ją obwąchiwać. "To było zaplanowane jako upokorzenie jej" - komentuje "Igor".

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
b
niedziela, 5 lutego 2017, 18:42

Europo Zachodnia wake up , to ostatni moment. 1.obowiazkowa rejestracja i sprawdzanie danych osobowych dla wszystkich emigrantow. (Brak dokumentow = deportacji ) 2.obowiakowy podatek wysokosci 10%dla wszystkich muzulmanow ktorzy brzybyli do Europy po 1945 roku (srodki z tego podatku powinny isc 50% na krzewienie kultury chrz3scjanskiej, 50% na wojsko i sluzby wewnetrzne ) 3dla osob ktore wypowiadaja sie wrogo o naszej cywilizacji natychmiastowa deportacja. 4 dla osob wspierajacych ruchy np salafickie, deportacja z cala rodzina 5 dla osob narzucajacym nam swoje obyczaje np "burki "deportacja z cala rodzina. To tak na poczatek. L

Luke
wtorek, 7 lutego 2017, 04:53

Polska jest rajem dla szpieguw obcych wywjaduw!

As
niedziela, 5 lutego 2017, 16:36

Wyobrażam sobie ile setek współpracowników FSB zadomowiło się w Polsce wjeżdżając z Ukraińcami. Starczy obstawy na wszystkie jednostki wojskowe, pilotów i co znaczniejszych oficerów wraz z rodzinami.

wuja
niedziela, 5 lutego 2017, 15:53

A u nas PiS się chwali, że się skłócił z zachodem w sprawie uchodźców ale za to przyjmujemy emigrantów z Czeczenii, Ukrainy, Białorusi... Czy ten rząd czasem nie działa na niekorzyść naszego państwa.

AM
poniedziałek, 6 lutego 2017, 00:53

A ja bym się dokładniej przyjrzał temu niby uciekinierowi. Do jakich niby informacji mają dostęp Czeczeńscy uchodźcy? Co oni wartościowego mogą pozyskać siedząc na Niemieckim socjalu? Moim zdaniem tu bardziej chodzi o zdyskredytowanie Czeczeńskiej diaspory, ludzi którzy wyrwali się z łap bandyty Kadyrowa i jego sponsorów z Moskwy.

Tweets InfoSecurity24