Reklama

Służby Mundurowe

Niemiecka policja zatrzymała podejrzanych o związki z zamachami w Brukseli

  • Fot. Dirk Vorderstraße/CC BY 2.0/flickr/[https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]
    Fot. Dirk Vorderstraße/CC BY 2.0/flickr/[https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]

Niemiecka policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o związki z islamistami, którzy we wtorek dokonali samobójczych zamachów bombowych w Brukseli - informuje w piątek „Spiegel” w wydaniu internetowym. 

Jeden z tych mężczyzn, zatrzymany w środę w Giessen (Hesja), na krótko przed zamachami w Brukseli otrzymał na smartfona dwa SMS-y. W jednym z nich pojawiało się nazwisko Khalida El Bakraouiego, zamachowca samobójcy z brukselskiego metra – pisze „Spiegel”. W drugim SMS-ie było tylko jedno słowo – „fin” (fr. koniec.). Ten SMS został wysłany we wtorek o godz. 9.08; według dotychczasowych ustaleń Khalid El Bakraoui wysadził się w powietrze o godz. 9.11. 

Z informacji uzyskanych przez niemiecką telewizję publiczną ARD wynika, że zatrzymany to 28-letni Marokańczyk. Podczas rutynowej kontroli, której poddano go na dworcu kolejowym w Giessen, okazało się, że ma on zakaz wjazdu na obszar Schengen oraz że wchodził w konflikt z prawem we Włoszech i w Niemczech. 

W czwartek w okolicach Duesseldorfu zatrzymany został Samir E. Niemieckie władze utrzymują, że był on aktywny wśród salafitów w Nadrenii Północnej-Westfalii. „Spiegel” pisze, powołując się na własne informacje, że tak jak Khalid El Bakraoui został on latem 2015 r. zatrzymany przez władze tureckie w rejonie granicy Turcji z Syrią. Strona turecka podejrzewała, że obaj chcieli dołączyć do islamistów walczących w syryjskiej wojnie domowej. Obu tym samym samolotem odesłano do Amsterdamu, skąd rozpoczęli podróż do Turcji.

Według „Spiegla” niemieckie służby sprawdzają teraz, czy mężczyźni ci znali się bliżej i ewentualnie, czy razem udali się do Turcji.

Reuters odnotowuje, że niemieckie MSW nie skomentowało na razie informacji "Spiegla".

Reklama

Komentarze

    Reklama