MSWiA zapewnia: ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostanie wypłacony

13 stycznia 2020, 12:16
policja, fot. policja.pl ślubowanie
Fot. policja.pl

Sprawa wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ciągnie się w policyjnym środowisku już od kilku lat. Tematem, z inicjatywy policyjnych związkowców, zajął się nawet Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że jego wysokość powinna wynosić 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego (wcześniej była to 1/30). MSWiA po ponad roku zdecydowało się wykonać wyrok TK. Oznacza to, że funkcjonariuszom, którzy w tym czasie odeszli na emeryturę a ekwiwalentu nie otrzymali, zostanie on wypłacony. Zgodnie z informacjami, jakie redakcji InfoSecurity24.pl przekazał resort spraw wewnętrznych i administracji, chodzi o mundurowych, którzy na emeryturę przeszli po 6 listopada 2018 roku.

„To krok w dobrą stronę. Oceniam to pozytywnie” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Informacje do jakich dotarło InfoSecurity24.pl potwierdzają zapewnienia wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, złożone podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Minister informował wtedy, że resort zamierza wykonać wyrok TK z 2018 roku, a co za tym idzie ekwiwalent wynosić będzie 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym."(...) trwają intensywne prace w MSWiA, aby tę kwestię jak najszybciej rozwiązać pomyślnie dla wszystkich zainteresowanych" - mówił Wąsik. Jak się okazuje, MSWiA określiło już datę od której ekwiwalenty ma zamiar wypłacać. Będą się one należeć tym mundurowym, którzy ma emeryturę przeszli po 6 listopada 2018 roku.

(...) ekwiwalent pieniężny za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego, który powstał po 6 listopada 2018 r., czyli po dacie ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r. zostanie wypłacony w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 

Jak przypomina w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, od czasu wydania wyroku TK, mundurowi przechodzący na emeryturę w ogóle nie otrzymywali i nie otrzymują ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy. „Upominaliśmy się o to niemal codziennie” – zapewnia Jankowski. Jak dodaje, minister dostrzegł wreszcie problem.

W mundurowym środowisku pojawia się jednak pytanie o to co z ekwiwalentem dla tych funkcjonariuszy, którzy odeszli na emeryturę przed datą wskazaną przez MSWiA, a więc przed 6 listopada 2018 roku. „Obawiam się, że ci funkcjonariusze będą musieli skorzystać z drogi sądowej” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski. Choć jak dodaje, nie wiadomo co stanie się z ich należnościami, bo MSWiA jeszcze nie udzieliło związkowi wiążącej odpowiedzi. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 64
Roller75
środa, 29 kwietnia 2020, 19:01

Czekam na pieniądze już lutego 2019 r. To skandal. W normalnej firmie nie do pomyślenia. Do czego to doszło, Państwo kredytuje się pieniędzmi emeryta.Ta instytucja zawsze była porażką, ale nie sądziłem, że będę się z nią męczył jeszcze na emeryturze. Taki szacunek Państwa do ludzi, którzy służyli mu ćwierć wieku. Tak chcą zasłużyć sobie na szacunek i zaufanie obywateli. Niech to wypłacą i chcę raz na zawsze zapomnieć, że tam pracowałem 27 lat.

Piotr
piątek, 1 maja 2020, 15:44

Jesteśmy bracie w tej samej sytuacji. Rok stażu więcej mam ale dylematy te same od 2 lutego 2019.

zzz
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:36

Ta instytuacja to jedna wielka pomyłka.

Ryszard
środa, 12 lutego 2020, 15:03

I tak dzieje sie w instytucji ktora z urzedu powinna przestrzegac prawa i przepisow. Jeszcze raz powiem ze to najbardziej kryminogenna instytucja. Wstyd!!!

Kdkkdk
wtorek, 11 lutego 2020, 20:51

Czas na pozwy z odsetkami...

Jaki
środa, 12 lutego 2020, 15:40

Chyba nikt nie podaruje odsetek to 13% rocznie.

policjant
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 15:41

odsetki góra 5 %

Piotr
czwartek, 6 lutego 2020, 10:55

Jakoś im nie wierzę. Czekam już prawie dwa lata, inflacja zjada moje pieniądze. w Policji czy na EMIE zawsze te same problemy.

Tweets InfoSecurity24