MSWiA zapewnia: ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostanie wypłacony

13 stycznia 2020, 12:16
policja, fot. policja.pl ślubowanie
Fot. policja.pl

Sprawa wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ciągnie się w policyjnym środowisku już od kilku lat. Tematem, z inicjatywy policyjnych związkowców, zajął się nawet Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że jego wysokość powinna wynosić 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego (wcześniej była to 1/30). MSWiA po ponad roku zdecydowało się wykonać wyrok TK. Oznacza to, że funkcjonariuszom, którzy w tym czasie odeszli na emeryturę a ekwiwalentu nie otrzymali, zostanie on wypłacony. Zgodnie z informacjami, jakie redakcji InfoSecurity24.pl przekazał resort spraw wewnętrznych i administracji, chodzi o mundurowych, którzy na emeryturę przeszli po 6 listopada 2018 roku.

„To krok w dobrą stronę. Oceniam to pozytywnie” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Informacje do jakich dotarło InfoSecurity24.pl potwierdzają zapewnienia wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, złożone podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Minister informował wtedy, że resort zamierza wykonać wyrok TK z 2018 roku, a co za tym idzie ekwiwalent wynosić będzie 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym."(...) trwają intensywne prace w MSWiA, aby tę kwestię jak najszybciej rozwiązać pomyślnie dla wszystkich zainteresowanych" - mówił Wąsik. Jak się okazuje, MSWiA określiło już datę od której ekwiwalenty ma zamiar wypłacać. Będą się one należeć tym mundurowym, którzy ma emeryturę przeszli po 6 listopada 2018 roku.

(...) ekwiwalent pieniężny za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego, który powstał po 6 listopada 2018 r., czyli po dacie ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r. zostanie wypłacony w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 

Jak przypomina w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, od czasu wydania wyroku TK, mundurowi przechodzący na emeryturę w ogóle nie otrzymywali i nie otrzymują ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy. „Upominaliśmy się o to niemal codziennie” – zapewnia Jankowski. Jak dodaje, minister dostrzegł wreszcie problem.

W mundurowym środowisku pojawia się jednak pytanie o to co z ekwiwalentem dla tych funkcjonariuszy, którzy odeszli na emeryturę przed datą wskazaną przez MSWiA, a więc przed 6 listopada 2018 roku. „Obawiam się, że ci funkcjonariusze będą musieli skorzystać z drogi sądowej” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski. Choć jak dodaje, nie wiadomo co stanie się z ich należnościami, bo MSWiA jeszcze nie udzieliło związkowi wiążącej odpowiedzi. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 63
emerytowany policjant
czwartek, 8 października 2020, 13:37

Ja czekam od 2006 roku za wypłatą za urlop i nic.tak traktuje sie funkcjonariuszy którzy narażali zycie dla ojczyzny.

Byhwa
wtorek, 7 lipca 2020, 13:05

Komendanci biorą ekwiwalent przy odejściu, tyko nam nie wypłacają, zwykłym funkcjonariuszom. Co za obłuda!

GrupaPol
sobota, 23 maja 2020, 14:19

Od wypłaty ekwiwalentu urlopowego po terminie należy doliczyć USTAWOWE odsetki .Pieniądze niewypłacone od listopada 2018r . Czekamy na wypłaty ! Jest kolejny nowy termin lipiec 2020r.

And
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 15:39

Robią nas Wszystkich Policjantów emerytów w balona. W SOPie już przy odejściu na emeryturę wypłacili. Nas mają za nic

Emeryt
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 21:16

Jak długo jeszcze będziemy czekać.

don emerytone
wtorek, 12 maja 2020, 15:59

już prawie połowa maja ... komendanci premię biorą raz za razem, a emerytom nadal wpisują w świadectwo "pieniądze wypłacono" ... dzwoniłem dzisiaj do wszystkich finansów jakie znam i ani widu ani słychu, że będą jakieś pieniądze ...

Pablo
niedziela, 3 maja 2020, 19:11

Łączę się w bólach z kolegami. Mam nadzieję, że wypłacając zaległy ekwiwalent wypłacą należne odsetki za zwłokę i nie zmusza nas do występowania na drogę sądową!

Tweets InfoSecurity24