Błaszczak powiedział, że kiedy doszło w Berlinie do zamachu terrorystycznego, wówczas zdecydował o tym, żeby wysłać więcej patroli na polskie ulice. "Będzie bezpiecznie" - zapewnił.
"Dziennie jest teraz w tym czasie świąteczno-noworocznym około 13 tys. patroli policyjnych, 3 tys. patroli ruchu drogowego i 400 patroli mieszanych z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej - te patrole są w metrze w Warszawie, na dworcach kolejowych, na lotniskach, w centrach handlowych" - podkreślił szef MSWiA.
Pytany, czy "policjanci nie buntują się" na polecenie pracy w święta odpowiedział, że policjanci dbają o bezpieczeństwo, a on dba o to, "żeby służba policjantów odbywała się w dobrych warunkach, żeby byli godnie wynagradzani".
Czytaj więcej: "Kamery, broń, podwyżki i inwestycje". Mundurówka do modernizacji
Jak podkreślił od 1 stycznia rusza program modernizacji służb mundurowych. "Od 1 stycznia wszyscy policjanci, funkcjonariusze straży pożarnej, straży granicznej, biura ochrony rządu, otrzymają podwyżki wynagrodzeń" - powiedział Błaszczak.
Szef MSWiA dodał, że program ten jest wzorowany na programie rządu Jarosława Kaczyńskiego z 2007 r.; zakłada także przeznaczenie dodatkowych środków na infrastrukturę. "A więc będziemy przywracać kolejne posterunki policji zlikwidowane przez rząd koalicji PO-PSL" - zaznaczył."Trzeci komponent tego programu to są pieniądze na wyposażenie policji, a więc nowoczesny sprzęt, który służy bezpieczeństwu obywateli" - podkreślił.
Uchwalony w połowie grudnia przez Sejm program modernizacji służb obejmuje inwestycje budowlane, zakup samochodów, sprzętu informatycznego i łączności oraz uzbrojenia. Elementem programu jest wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. Pierwsza podwyżka w wysokości średnio ok. 250 zł ma nastąpić 1 stycznia 2017 r.