Dyspozytorski system LTE dla służb mundurowych został zaprezentowany podczas Radio Expo przez Michała Borowskiego, managera z HUAWEI Polska. Prezentowany system nazywa się Rapid i jest to rozbudowana sieć LTE o możliwościach transmisji głosu, wykonywania połączeń grupowych i o możliwości zarządzania całą siecią przez stanowisko administratora.
Borowski nazwał ją „siecią w pudełku”, a dwa kontenery i kilka terminali przywiezionych przez reprezentanta HUAWEI na targi miały za zadanie w nieograniczonym zakresie pokazywać jej funkcjonalność.
(…) widzimy możliwości tej sieci w odróżnieniu od systemów Tetra, czyli tego, co znamy w tej chwili na rynku publicznym dla służb. Obraz z telefonu przesyłamy po interfejsie radiowym, czyli po powietrzu, do systemu. Ten sam obraz widzi dyspozytor i, nazwijmy to - „centrum”. (…) obraz potem możemy dystrybuować, rozsyłać na przykład na inne telefony.
Jest to łącze bezprzewodowe, w którym transmisja danych odbywa się po powietrzu. Michał Borowski powiedział, że taka sieć jest dobrym rozwiązaniem dla służb mundurowych.
Z punktu widzenia służb to byłaby rewolucja. Obecnie (…) służby jako całość korzystają z łączności głosowej, czyli mają możliwość wymieniania komunikatów głosowych plus bardzo krótkie transmisje (…). Transmisja danych, powiedzmy - strumieniowych, czyli ze zwiększoną przepustowością, albo obrazów jest w tej chwili niemożliwa.
Bardzo krótkie transmisje, o których wspomina w wypowiedzi manager, są to SMS-y i MMS-y. W celu przesłania dużych plików, takich jak całe obrazy, dotychczas służby wykorzystywały sieci publiczne, co jest niezgodne z zasadami, mówiącymi o tym, że każda służba powinna mieć swoją własną wydzieloną sieć, nad którą ma całkowitą kontrolę. Proponowane przez HUAWEI rozwiązanie jest więc "krokiem naprzód o generację albo i dwie" - jak określił to sam Michał Borowski.