Wiceszef MSWiA: rząd zadba o strażackie uposażenia

4 czerwca 2021, 18:30
Straż pożarna flaga
Fot. MSWiA/Twitter

Rząd będzie dbał o to, aby wynagrodzenie strażaków zawodowych było coraz lepsze, a w przypadku ochotników planuje wprowadzenie dodatków emerytalnych po 25 latach służby – podkreślał w piątek w Płońsku podczas obchodów Dnia Strażaka wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Wiceminister spraw wewnętrznych podkreślił, że uroczystość odbywa się w trudnych czasach, po ponad roku trwającej pandemii COVID-19. Zaznaczył, że przez nią oprócz typowych, codziennych zadań, w tym gaśniczych, strażakom doszły nowe obowiązki związane z tłumieniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Za tę służbę podziękował zarówno strażakom zawodowym, jak i ochotnikom.

"Wiem, że o ile mamy nadzieję już za chwilę powrócić do normalności, to ta normalność jest między innymi dzięki waszej ciężkiej, uporczywej, codziennej pracy i służbie" – oświadczył Wąsik. Dodał, iż rząd, w tym resort spraw wewnętrznych, ma świadomość tego, że bezpieczeństwo kosztuje i na ten cel trzeba łożyć dalsze środki.

"Wiemy także, jak ważne w codziennej służbie jest bezpieczeństwo ekonomiczne wasze i waszych rodzin i będziemy dbali o to, żeby wasze wynagrodzenia były coraz lepsze, żeby zawsze starczyło, żeby były środki na godne wynagrodzenie, ale także na najwyższej, światowej klasy sprzęt do niesienia pomocy" – zapewnił Wąsik, odnosząc się do pracy Państwowej Straży Pożarnej.

Wiceszef MSWiA podkreślił, iż rząd oraz jego resort będą wspierać rozwój zarówno zawodowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, bo – jak dodał – nie można wyobrazić sobie systemu bezpieczeństwa w Polsce bez obu tych formacji.

"Rząd przygotował ustawę, która da druhom <<na jesieni życia>> dodatki do emerytury za tę ciężką, codzienną służbę przez 25 lat" – przypomniał Wąsik, zwracając się do strażaków ochotników. Jak wyjaśnił, "kto wysłużył 25 lat, kto osiągnie wiek emerytalny wśród druhów, będzie miał dodatek emerytalny, który wraz z rosnącą zamożnością społeczeństwa będzie rósł". "Będą także inne przywileje dla druhów. Zdajemy sobie sprawę, jak dużo wysiłku oni wkładają w to, żeby było bezpiecznie, jak często są pierwsi na miejscu zdarzenia, bo jest ich więcej, są bliżej" – zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych.

Podczas płońskiego apelu z okazji Dnia Strażaka tamtejsza jednostka Państwowej Straży Pożarnej otrzymała nowy pojazd wielozadaniowy typu quad - UTV Polaris Ranger 1000. Wręczono też odznaczenia i awanse. W uroczystościach, które odbyły się na stadionie miejskim, uczestniczyli m.in. mazowiecki komendant Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Nowosielski oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.

W 2020 r. na terenie powiatu płońskiego odnotowano 1438 zdarzeń wymagających interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej – było to o 160 zdarzeń więcej niż w 2019 r.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Janek
niedziela, 6 czerwca 2021, 14:50

PSP, OSP, SW, SG dostanie kasę, a co z Policją?, cisza .....

Hj789
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 17:24

Dostawaliscie co roku! Nie paduje to do cywila

Jh
wtorek, 8 czerwca 2021, 21:00

Nie, nie paduje!

Licek
niedziela, 6 czerwca 2021, 13:55

PSP jest najsłabiej opłacaną formacją w MSWiA i Pan Minister doskonale o tym fakcie wie. Najwięcej zarabiają chłopaki w SOP (najwyższy mnożnik podniesiony jeszcze przed podwyżkami w 2018r.) potem SG, Policja i dopiero na szarym końcu PSP. Na podstawie jakich wytycznych ministerstwo decyduje że jedni będą zarabiali dużo więcej od innych ? Ja rozumiem delegacje, dodatki do mieszkań czy jakieś stołeczne ale my tutaj mówimy o samym uposażeniu które różni się diametralnie.

olo
sobota, 5 czerwca 2021, 11:00

oddajcie kase za lata cywilne rocznikom 99-2003

Dyrektor
niedziela, 6 czerwca 2021, 14:48

Komu?, 99-03 nie w niczym uprzywilejowane, zostały wyciągnięte z ZUS do ZER, mogą te lata z powodzeniem odebrać po 25 latach służby lub po 65 roku życia, dostali wolny wybór, co ważne to ludzie którzy na dzień dzisiejszy mają z wojskiem po 20-23 lata służby, więc mogą dwa, trzy lata popracować, nie róbmy scen

Tweets InfoSecurity24