W mundurowych szeregach wrze. Protest rozleje się na całą Polskę?

7 września 2021, 13:23
fot lubuska policja 8
Fot. Lubuska Policja

Jak się okazuje, nie wszyscy mundurowi zadowoleni są z efektów spotkania przedstawicieli resortu spraw wewnętrznych i administracji i związkowców, do którego doszło 3 września. Zapewnienia dotyczące podwyżek i programu modernizacji nie dla całego środowiska okazały się satysfakcjonujące, w związku z czym część funkcjonariuszy zdecydowała się bez zwłoki ruszyć z zapowiadanym wcześniej protestem. Pytanie, jak szybko MSWiA uda się zatrzymać tę falę niezadowolenia, zanim przybierze ona poziom z 2018 roku?

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik spotkał się w piątek, 3 września ze związkowcami reprezentującymi formacje podległe resortowi. Można powiedzieć, że miało to być dla resortu spotkanie ostatniej szansy. Związkowcy zapowiedzieli bowiem, że jeśli nie usłyszą konkretów w sprawie podwyżek oraz programu modernizacji, to rozpoczną akcję protestacyjną. Jak dowiedzieliśmy się parę godzin po piątkowym spotkaniu, rozmowy przyniosły oczekiwany efekt  jak to ujął w wypowiedzi dla PAP Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów. Przewodniczący stwierdził nawet, że udało się "dobić do brzegu" z tym, na co mundurowi czekali "zbyt długo". Czy faktycznie tak się stało?

Z oficjalnego komunikatu, który pojawił się na stronie MSWiA, dowiedzieliśmy się, że wzrost wynagrodzeń od 1 stycznia 2022 roku w sferze budżetowej, a w tym dla służb mundurowych, wyniesie 4,4 proc. Wraz z nagrodą roczną dawać to ma wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat. Podwyżka ta wynika z zaprezentowanego niedawno projektu ustawy budżetowej na 2022 rok. Nie jest więc związana z programem modernizacji, który był jednym z głównych tematów podczas piątkowego spotkania. W tym temacie nadal nie wiadomo za wiele. Co ważne jednak, po raz pierwszy kierownictwo MSWiA potwierdziło, że nowa ustawa modernizacyjna na lata 2022-2025 zakładać ma zwiększenie wzrostu uposażeń i wynagrodzeń dla mundurowych. Nadal nie znamy jednak konkretnych kwot – ani tych dotyczących podwyżek, ani ogólnie ile na cały program modernizacji środków przeznaczyć zamierza resort (wiadomo jedynie, że nie mniej niż na poprzednią edycję, zakończoną oficjalnie w 2020 roku).

Wydawałoby się, że związkowcy wciąż nie usłyszeli od polityków konkretów, których domagali się od miesięcy, a które miały powstrzymać ich przed rozpoczęciem akcji protestacyjnej. Informacje te jednak wystarczyły, by powstrzymać ich przed podjęciem takich kroków. Wpływ na to mógł mieć również fakt, że kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano już na 13 września. Ma być ono finalne - jak podkreślał Rafał Jankowski. Wtedy też poznać mamy więcej szczegółów na temat tego, co dla mundurowych w ramach kontynuacji modernizacji zaplanował resort.

"Sytuacja jest poważna i napięta"

Nie wszystkich funkcjonariuszy usatysfakcjonowała jednak ta dawka informacji po piątkowych rozmowach, szczególnie że sytuacja – jak podkreślali sami mundurowi na forach – "jest poważna i napięta". Swoje niezadowolenia z wyników rozmów z MSWiA oraz działań samego NSZZ Policjantów wyrażali m.in. na grupach na Facebooku, jak np. Wielki Protest Mundurowych 2021, która zrzesza obecnie prawie 31 tys. osób (aczkolwiek nie wszystkie reprezentują formacje mundurowe). Pytania w sprawie spotkania z resortem oraz wyrazy niezadowolenia przesyłane były również do przedstawicieli NSZZ Policjantów. Grupa funkcjonariuszy, głównie z policji, zdecydowała się nie czekać do 13 września i ruszyć z protestem włoskim. W jego ramach policjanci mają jedynie pouczać, nie wręczając mandatów. Dołączają do niego kolejne jednostki z całego kraju, m.in. Wrocławia, Katowic czy Bydgoszczy. Ma być ich obecnie już kilkadziesiąt. Wygląda więc na to, że sytuacja jest napięta nie tylko na linii MSWiA-funkcjonariusze, ale również w samym mundurowym środowisku. Swoje stanowisko w tej sprawie opublikował także sam Zarząd Główny NSZZ Policjantów, określając działania skierowane przeciwko niemu jako "cyberbohaterstwo" i "cybermanipulacje". Związkowcy zapewniają w nim m.in., że dalej będą "robić swoje". 

Ostrzej na temat spotkania, które odbyło się 3 września, wypowiadają się również związkowcy zajmujący się policją w NSZZ Solidarność. Jak poinformowali, nie przystają na zaoferowane i zaakceptowane wtedy warunki porozumienia. Według nich, protest który ruszył mimo ustaleń NSZZ Policjantów, to znak, że mundurowi "oczekują rzeczywistej reformy finansowania służb podległych MSWiA, która stanie się gwarantem stabilności i wyznaczy nowe standardy zarządzania i modernizacji, satysfakcjonujące warunki służby, pracy i wynagradzania, a także stworzy odpowiedni system zachęt przy rekrutacji przyszłych funkcjonariuszy". Czy oznacza to, że z założenia nie będą ich satysfakcjonować informacje, które MSWiA przekazać ma za parę dni?

Pytanie brzmi, co zrobi MSWiA, by te nastroje uspokoić? Bo to teraz w rękach polityków tego resortu jest zatrzymanie fali, która zgarnia kolejnych funkcjonariuszy. Politycy poczekają do 13 września z podaniem szczegółów programu modernizacji i podwyżek, które on zakłada, czy zdecydują się na podjęcie jakiś kroków szybciej? Każdy dzień zwłoki wydaje się działać na niekorzyść i eskalować napięcie. Nie jest to co prawda jeszcze skala, którą przybrał protest z 2018 roku, gdy rzesze funkcjonariuszy, nie tylko z policji, zdecydowały się na zwolnienia lekarskie a także demonstrację, ale do kolejnego spotkania został zaledwie i aż tydzień, w trakcie którego sporo może się zmienić.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 124
logiczny
środa, 8 września 2021, 15:43

Panowie 997998999 i Wiesiek, jak czytam wasze komentarze to nasuwa mi się powiedzenie, że mała wiedza jest gorsza od niewiedzy. A do Pana Wieśka pytanie, kogo nazywasz cwaniakami, zastanów się najpierw kilka razy zanim napiszesz coś głupiego i kogoś obrazisz.

Wybrańcy 99-03
poniedziałek, 13 września 2021, 01:00

Wiesiek, kadrowiec, nawet jak powtórzycie to samo jeszcze 100 razy to nic nie zmieni, zmiana 15a/15aa jest korzystna dla was, mówię to bez żadnej przekory, naprawdę to dla was profit za który zapłaci podatnik, jesteście jedyną grupą dla której uczyniono taki wyjątek!

Kadrowiec
piątek, 10 września 2021, 09:31

To prawda Wiesiek, święty by nie wytrzymał - wiszą i wiszą nam na plecach. Przed strajkiem rząd zwracał art. 15 dla 99-03 tylko po 20 latach, dziś daje 15aa po 25 a 03-12 piszą że mamy się cieszyć - z czego. 03-12 nie poczuwają się do niczego, do żadnej winy związanej z sytuacją - że zaprzepaścili naszą szanse na zwrot, że przez nich ciągnie się to tyle lat, że dostajemy nie to o co walczyliśmy, że między 2016 a 2018 rząd nam przywracał nam art. 6 FUS - dawał art. 15 z min. wiekiem 20 lat stażu i tylko fakt że wisieli na postulacie uniemożliwiło załatwienie sprawy.

Oskar.
czwartek, 9 września 2021, 22:28

Daj spokój, Wiesiek dawno odleciał, on nie rozumie że ma mega farta i że 15aa jest faktem, nie akceptuje zwykłych prawd, które obowiązują, włączy już chyba tylko sam z sobą

Wiesiek
czwartek, 9 września 2021, 01:47

Mowa o tych co od 2016 roku uparcie dopisują się do postulatu mundurowych przyjętych w ramach art. 6 FUS, blokują te rozmowy doprowadzając do sytuacji " że strony pozostają przy rozbieżnych stanowiskach" co prowadzi do ciągłego blokowania rozmów. Niech pokażą choć jeden akt prawny, ustawę z której wynika że komukolwiek poza 99-03 należy zwrócić uprawnienia zawarte w art. 6 FUS lub 15ZER. Podpowiem - nie ma takiego aktu prawnego ani ustawy - zwykłe wymuszanie na siłę jadąc na postulacie 99-03 i tworząc sztuczną grupę 99-12. Jak nie pasowało że wysługa tylko z munduru trzeba było się nie przyjmować, podziękować w dniu przyjęci i iść do cywila lub po doczytaniu zwolnić i iść do cywila gdzie wliczają w cywila mundur a nie teraz przez 6 lat blokować sprawę innym. 99-03 nikomu nic nie blokuje - zwyczajnie ze swoimi przepisami z dnia przyjęcia chce porozmawiać z rządzącymi o zwrocie uprawnień. 03-12 jak chcą niech startują ze swoim postulatem i roszczeniami do strony rządowej - wolna droga ale osobno bo przepisy z dnia przyjęcia są różne.

Wiesiek
piątek, 10 września 2021, 12:24

Przestań, nie snuj, nie rozumiesz że to grupa 03-12 jest głównym powodem tego że zamiast 15 jest 15aa, że sprawa ciągnie się tyle lat zamiast skończyć w 2017 lub 18. Zero samokrytyki tylko mądrości.

Przestań, nie snuj
czwartek, 9 września 2021, 22:21

Wiesek, wszędzie można cię spotkać, na każdym forum, dalej nie rozumiesz że odzyskujesz oto lata z cywila, że masz wybór, że Państwo poszło 99-03 na rękę, czego dalej nie rozumiesz w tej sprawie???

TIM
środa, 8 września 2021, 15:21

A, co tu się dziwić. Politycy sobie zafundowali 60% podwyżkę, a pozostałym przede wszystkim podwyżkę podatków w nowym ładzie i dużą inflację. I, to ma być uczciwe. Zrozumiałe że wszyscy się bużą, policjanci, medycy, nauczyciele i inni. To jest oczywista niesprawiedliwość. Ja rozumiem 30% podwyżkę, a później w zależności od sytuacji. Ale, na coś takiego ludzie mają prawo się nużyć.

PL
środa, 8 września 2021, 14:53

Rozumiem te nastroje, przez tyle lat za poprzedniej władzy nie było podwyżek, waloryzacji, dodatków, w tym czasie zabrali L4, wprowadzili reformę 25, jak więc dziś mamy przy mega inflacji i astronomicznych cenach nie protestować?!, jak możemy siedzieć cicho, nie ma opcji, po prostu. Rząd przyznał sobie po 30-40% podwyżek a nam 4.4% i to jeszcze średnio, no naprawdę, ludzi do pracy brak, robimy za dwoje, roboty full, każdy widzi co się dzieje na ulicach, granicach, przed nami sporo wydarzeń, zabezpieczeń, codziennych działań, nie ma w co rąk włożyć, stąd musimy domagać się o swoje, o to co nam należne, musimy być w tym razem, inaczej zostaniemy wywaleni poza nawias, więc niech nikogo nie dziwi że służby gotują się to ogólnopolskiego protestu, to wynik zaniedbań przez całe dekady, nagromadziło się zbyt dużo przez ten czas.

Nn
środa, 8 września 2021, 13:41

Dla wszystkich hejterów, nieskazitelnych, prawowitych i wszech wiedzących obywateli RP. Wiem, że w obecnych czasach wizerunek obecnego funkcjonariusza Policji nie napawa radością i optymizmem lecz uwierzcie, że nie chcieli byście stać po tej stronie co oni. System zmianowy 8 lub 12 godzinny, dniówki - nocki, święta i niedziele i nie ma że boli. Kiedy suweren pracuje do 17 to oni idą dopiero do pracy. Są dni kiedy służba minie bez większych zdarzeń a są również takie kiedy musisz obrobić jednego może dwa trupy lub inne ciekawsze zdarzenia. Kiedy obywatel wykona swoją pracę wraca szczęśliwy do domu i nie myśli o pracy a taki szeregowy f-sz ma przed oczami np; osobę która wyskoczyła z 10 piętra, dziecko które straciło rodziców w wypadku, człowieka który został pocięty nożem, patologie gdzie małe dziecko prosi o pomoc itd. Postawcie się w roli Policjanta kiedy stoi na interwencji i w ułamku sekundy musi podjąć decyzję u użyciu broni kiedy z tyłu głowy wie, że przepisy są takie że w momencie prawidłowego użycia broni i tak zostanie prawdopodobnie zawieszony bo taka jest procedura. W Policji wszędzie są mierniki i statystyka, mierniki czasu reakcji, mandatów pouczeń itd. W tym wszystko nie chodzi tylko o pieniądze lecz o wyszkolenie sprzęt i wiele innych rzeczy co w Polskiej Policji jest teoretyczne i na papierze. Wszystko się sypie alle z zewnątrz wygląda ładnie. Nie umniejszam nikomu i nie porównuje ale twierdzę że Policjanci jaki i inne służby powinny godziwie zarabiać. Wszyscy wykonują ciężkie zawody strażacy policjanci ratownicy pogranicznicy itd. Postawcie się w ich roli za ok. 4 tyś. Uwierzcie że nikt z szeregowych co jest ich 80% nie zarabia więcej. W każdej formacji znajdują się czarne owcy które psują cały wizerunek ale 99% wszystkich to są naprawdę porządni ludzie. Kończąc niech każdy z was się zastanowić czy nigdy w swoim życiu czegoś nie zje***. Pozdro

Krzys
piątek, 10 września 2021, 12:09

Wierzę Panu i chcę stać po Waszej stronie. Nie akceptujecie roboty ponad miarę ale ją wykonujecie. Chcecie bronić obywateli ale ich pacyfikujecie na rozkaz partii. Toż to schizofrenia. Złe zdanie o Was nie jest wynikiem zmowy nieodpowiedzialnych "szaraków", jest efektem Waszych działań. Dowody dostępne w internecie. Proszę abyście chwilę przeznaczyli na w miarę obiektywne rozpatrzenie kwestii.

Maćko
środa, 8 września 2021, 13:18

To może napiszę tak: 270 brutto z trzynastką i przede wszystkim ŚREDNIO! Średnio to ja i Komendant główny zarabiamy +- 16000 brutto... to ja z tej średniej poproszę 4,4% !!! Poza tym niezadowolenie w środowisku f-szy to nie tylko zarobki ale kto w tym zoo nie robił ten nie będzie miał pojęcia o czym piszę

Tweets InfoSecurity24