Reklama

Legislacja

Mundurowe podwyżki o krok bliżej

Autor. Sejm RP/Twitter

Sejm odrzucił w czwartek senackie poprawki do tegorocznej ustawy budżetowej, kończąc tym samym parlamentarny proces legislacyjny. Teraz, by dokument wszedł w życie, musi się pod nim znaleźć jeszcze prezydencki podpis. To jednak wydaje się formalnością. Uchwalenie budżetu oznacza też, że wykonano kolejny, co więcej jeden z ostatnich, niezbędnych kroków by można było wypłacić funkcjonariuszom obiecane podwyżki. Czy zgodnie z zapowiedziami stanie się to już w lutym?

Reklama

Sejmowe głosowanie nad senackimi poprawkami nie zakończyło się zaskoczeniem i – zgodnie z rekomendacją Komisji Finansów Publicznych – posłowie odrzucili wszystkie zmiany zgłoszone przez senatorów. I choć nie jest to dobra wiadomość m.in. dla Agencji Wywiadu czy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ( poprawki senackie zakładały bowiem zwiększenie ich budżetów ), to generalnie mundurowi mają powody do zadowolenia. Wszystko dlatego, że wejście w życie ustawy budżetowej na ten rok jest niezbędne, by móc powiększyć mundurowe uposażenia o wynegocjowane jeszcze w ubiegłym roku podwyżki.

Reklama

Uposażenia funkcjonariuszy mają – zgodnie z podpisanym jeszcze jesienią ubiegłego roku porozumieniem – wzrosnąć średnio o 500 złotych netto na etat. Kwota ta jest składową dwóch elementów: środków przewidzianych w ustawie modernizacyjnej oraz waloryzacji wynikającej z tegorocznego budżetu.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewniał, że podwyżki do funkcjonariuszy trafią w lutym i wtedy też zostanie im wpłacone wyrównanie za styczeń. By plany te mogły się ziścić, trzeba jednak sprężyć się z trwającymi wciąż pracami. Po pierwsze, mowa o samej ustawie budżetowej, która powinna niezwłocznie trafić na biurko prezydenta a następnie – po jej podpisaniu – zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw. Czasu nie pozostało zbyt wiele, to jednak do końca miesiąca powinno się udać. Pozostaje jeszcze kwestia rozporządzeń dotyczących wielokrotności kwot bazowych w poszczególnych formacjach i przepisów regulujących dodatek za stopień (zgodnie z umową właśnie ten składnik mundurowego uposażenia powiększony ma zostać o dodatkowe pieniądze). Jak wynika z informacji zawartych na stronach Rządowego Centrum Legislacji, prace nad odpowiednimi dokumentami już trwają i – jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego – powinny się niebawem zakończyć, co otworzy drogę do uruchomienia podwyżek. Nie do końca wiadomo rzecz jasna czy funkcjonariusze mogą liczyć na to, że już lutowa pensja będzie powiększona o 500 złotych, a problemem może być to, że otrzymują oni wypłaty z góry, a więc na samym początku miesiąca. Jeśli nawet jednak tak się nie stanie, nic nie stoi na przeszkodzie by lutową "transzę" przekazać funkcjonariuszom wraz z wyrównaniem za styczeń, a o wynegocjowane 500 złotych uposażenia podwyższyć już od marca. Tak czy inaczej, lutowy termin, o którym mówił wiceszef MSWiA, wydaje się dziś raczej niezagrożony.

Reklama

Czytaj też

Luty może okazać się – przynajmniej w kwestiach planów finansowych – ważny dla funkcjonariusz jeszcze z jednego powodu. Chodzi o kolejne spotkanie specjalnego zespołu, który przyjrzeć się ma m.in. wprowadzeniu rozwiązań zachęcających mundurowych do pozostania w formacjach. Tuż po pierwszym posiedzeniu zespołu, które odbyło się 18 stycznia, jego współprzewodniczący Krzysztof Oleksak w rozmowie z InfoSecurity24.pl pytany o możliwość wprowadzenia dodatku progresywnego odpowiedział, że jest to jedno z rozwiązań na temat których rozmawiano. "Odniosłem wrażenie, że wolą resortu jest stworzenie dodatkowych - oprócz tych już istniejących - rozwiązań, które będą zachęcać do pozostania w służbie". Dodał jednak, że jeszcze za wcześnie by powiedzieć czy będzie to dodatek progresywny czy jakieś inne, "pokrewne rozwiązanie". Więcej szczegółów dotyczących ewentualnych propozycji ze strony MSWiA poznać możemy właśnie w lutym i wtedy też dowiemy się jak zareagują na nie funkcjonariusze.

DM

Reklama

Komentarze (3)

  1. panznany

    Przepraszam bardzo, ale sprawa nie dotyczy CBA, ABW czy AW. Podwyżki wynegocjowane były dla Policji, SOP itd...

  2. st sierż

    W lutym jeszcze ważny problem do rozwiązania jakim jest art 15a !!!!!!!!!!!!

  3. st sierż

    W lutym jeszcze jedna wiadomość i mam nadzieje że dobra (art 15a)

Reklama

Najnowsze