Kolejne śmigłowce Airbus dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

23 czerwca 2015, 16:32

Firma Airbus Helicopters wygrała ogłoszony w marcu tego roku przetarg na dostawę czterech nowych śmigłowców dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jej oferta otrzymała więcej punktów od propozycji przedstawionej przez jedynego konkurenta w przetargu, spółkę Bell.

Wyniki przetargu ogłoszono 22 czerwca. Jak wynika z informacji Zakładu Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia, organu odpowiadającego za zakup, zwycięzcą okazała się firma Airbus Helicopters. Obaj biorący udział w przetargu producenci zaproponowali bardzo zbliżoną cenę, wynoszącą ok. 114.5 mln złotych, jednak podczas oceny ofert Airbus otrzymał znacznie więcej punktów za warunki eksploatacyjne, a także nieco więcej punktów w kategorii parametrów technicznych. Zwycięzca otrzymał łącznie 82,91 pkt (49,91 za oferowaną cenę, 6,5 za parametry techniczne i 26,5 za warunki eksploatacyjne), podczas gdy przegrany zdobył łącznie 60,25 pkt (50 pkt za oferowaną cenę, 4,25 za parametry techniczne i zaledwie 6 za warunki eksploatacyjne). Kryteria wyboru oferty były następujące: oferowana cena maksymalnie 50 punktów, parametry techniczne maksymalnie 16 punktów, a warunki eksploatacyjne maksymalnie 34 punkty.

Przypomnijmy, że przetarg dotyczył dostarczenia czterech nowych, niewielkich, dwusilnikowych helikopterów, mających pełnić służbę w ramach Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Maszyny mają być zdolne do lotów w dzień i w nocy, w warunkach pełnej i ograniczonej widzialności, w warunkach lotów wg przepisów IFR. Śmigłowce muszą być wyposażone w kabinę medyczną wraz z odpowiednim sprzętem, pozwalającą na przewożenie pacjenta i dwóch ratowników medycznych.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe używa obecnie śmigłowców EC135 produkcji Airbusa, które kupiono w 2008 r. Środki na zakup nowych helikopterów będą pochodzić z projektu pod nazwą "Bezpieczeństwo ruchu drogowego VIII osi priorytetowej Bezpieczeństwo Transportu i krajowe sieci transportowe", który współfinansuje Unia Europejska.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
vikary
piątek, 14 października 2016, 14:39

.. a chodzi o wielką politykę a nie o miejsca pracy itp to dla ciemnego luda , Antoni nie chce francuzów i już,, nawet żeby oni za pół-darmo dawali śmigłowce

sorbi
środa, 24 czerwca 2015, 11:32

Przecież ten przetarg to pic na wodę !! To ustawka. Przetarg, kiedy dążymy do unifikacji ciasnych jak maluch latających karetek zakupionych przez rząd PO po objęciu władzy w bardzo podejrzanych okolicznościach i niemal pewne, że w z góry ustawionym "przetargu"? Offset niezrealizowany za poprzednie maszyny i kupujemy kolejne - a co z offsetem za nowe maszyny??? ZNOWU SZCZAW I MIRABELKI??? Czy może raczej śliwki robaczywki? Brawo rządzący -"By żyło się lepiej" Tylko pytam się komu??Decydentom??PO-lakom???!!!

Obywatel
środa, 1 lipca 2015, 21:01

no i nadal nie będzie możliwości zabierania "większych" pacjentów.

Tweets InfoSecurity24