KAS uruchomiła system rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdów

2 stycznia 2018, 13:26
Krajowa Administracja Skarbowa - KAS

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchomiła, 28 grudnia 2017 r.,system rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdów ANPRS PL. Docelowo ma on pozwolić na współpracę z systemem ANPRS istniejącym dotychczas na Litwie, Łotwie i w Estonii. 

Podstawowe założeniem systemu ANPRS (Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych), to dostarczenie informacji niezbędnych do zwalczania przemytu towarów oraz zapobieganie oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania.

Jego działanie opiera się o urządzenia rejestrujące numery tablic pojazdów samochodowych, które rozmieszczone są na granicach zewnętrznych a docelowo na głównych szlakach komunikacyjnych, na granicach wewnętrznych, a także w samochodach operacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.

System ANPRS funkcjonuje w administracjach celnych Litwy, Łotwy i Estonii. Włączenie polskiego systemu ANPRS w jedną sieć, umożliwiającą czterem państwom wymianę informacji nastąpiło na bazie porozumienia, zawartego w Brukseli 11 października 2017r. Zgodnie z zawartym porozumieniem, 28 grudnia br. Polska po raz pierwszy wymieni się informacjami z krajami bałtyckimi w ramach ANPRS.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kom. Grzegorz Skowronek, podkreślił, że "Nowo uruchomiony system pozwoli na lepsze monitorowanie przepływu towarów. Jest istotnym narzędziem wspomagającym zwalczanie przestępczości ekonomicznej, w tym przemytu towarów objętych należnościami publicznoprawnymi, narkotyków oraz innych towarów podlegającym zakazom i ograniczeniom m.in. poprzez wykrywanie międzynarodowych szlaków przemytniczych. To także główny element szerszego projektu monitorowania drogowego przewozu towarów".

KAS/JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Autor
sobota, 29 lutego 2020, 20:10

szumnie ogłoszony, kiepsko działający, jak wszystko w KAS (na głównych szlakach komunikacyjnych, czyli gdzie???? w Strykowie na przecięciu autostrad A1 i A2 jest kamera ANPR ???? nie ma, bo to zdaniem urzędników nie jest to główny szlak komunikacyjny :D Podobnie w Sośnicy k/Gliwic na przecięciu A1 i A4 kamer ANPR brak. Pojazd wjeżdża do PL i znika jak kamień w studni.

Kris3103
niedziela, 1 kwietnia 2018, 00:44

Myślą że jak bałtom udało się gromadzić fotki z raptem kilku przejść granicznych to i w Polsce się uda. Otóż będzie to niezwykle trudne z uwagi na tranzytowość naszego kraju oraz znacznie większą ilość punktów kontrolnych. Do tego dojdzie ilość informacji której żaden system nie odbierze. Jedynym ratunkiem dla ANPRS jest rozproszona baza danych w kilku centrach.

wert
wtorek, 2 stycznia 2018, 15:06

I spróbuj teraz "wyskoczyć" autem w leasingu na weekend.

ubawiony
wtorek, 2 stycznia 2018, 14:49

James Bond miał zmieniane obrotowe tablice!

Polanski
wtorek, 2 stycznia 2018, 13:50

Wystarcza znieść akcyzę, cła i większość podatków i problem sam zniknie. Narkotyki zalegalizować.

Tweets InfoSecurity24