Bezpieczeństwo Wewnętrzne
CBA zawiadamia prokuraturę ws. byłych prezesów PGE Energia Jądrowa. Zarzuty wyrządzenia szkód "wielkich rozmiarów"
CBA zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa korupcyjnego przez byłych prezesów PGE Energia Jądrowa 1. Tomasza Zadrogę i Witolda Dróżdża.
Czytaj: CBA rozpoczęło kontrolę w spółce PGE Energia Jądrowa
Jak ustalił portal forbes.pl, zawiadomienie złożone 9 maja w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie przez szefa CBA Pawła Wojtunika to efekt zakończonej kontroli w spółce PGE Energia Jądrowa (PGE EJ 1 to spółka podległa PGE EJ). Według Biura, byli prezes PGE EJ 1 Zadroga i wiceprezes Dróżdż wyrządzili w spółce szkodę "wielkich rozmiarów". Chodzi o wątpliwości związane z wartą 11 milionów złotych umową na sponsorowanie sekcji siatkarskiej klubu sportowego Trefl Sopot. Umowy zostały zawarte 26 lipca 2010 r. oraz 16 maja 2011 r.
Forbes.pl ustalił również, że sprawa została przekazana Prokuraturze Okręgowej w Płocku, która ma podjąć decyzję, czy zostanie wszczęte w związku z nią śledztwo.
Czytaj: Eksport rosyjskiej energii do Polski: Rosatom nie ogranicza się już do działań lobbingowych i zaczyna grać w otwarte karty
Według planów nakreślonych w 2009 r. w naszym kraju mają powstać dwie elektrownie atomowe o mocy 3 tys. MW każda. Pierwszy blok ma być ukończony do końca 2023 r. Tymczasem "polski atom" stanął pod znakiem zapytania z uwagi na kryzys finansowy i priorytet nadany gazowi łupkowemu przez rząd Donalda Tuska. Premier bowiem stwierdził, że „z realizacją projektu jądrowego nie należy się spieszyć, tym bardziej, że bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie następnych 10 lat, nie zależy od tego, czy elektrownia atomowa powstanie". Polskim planom nie sprzyja również fakt, że Rosja jest bliska finalizacji planów eksportu energii elektrycznej z powstającej właśnie bałtyckiej elektrowni atomowej.
Więcej: Finalizacja rosyjskich planów dotyczących eksportu energii z obwodu kaliningradzkiego do Polski
(MMT)