Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

W Polsce powstało pierwsze w Europie centrum obsługowe maszyn Bell

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Należąca do koncernu Textron firma lotnicza Bell uruchomiła w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą autoryzowane centrum obsługi (ang. AMC - Authorized Maintenance Center) dla śmigłowców, m.in. dla dostarczonych polskiej Policji maszyn Bell 407. Jest to pierwszy tego typu punkt na europejskiej mapie. Polskie AMC będzie realizować wiele zadań związanych z wsparciem eksploatacji śmigłowców firmy Bell, podczas gdy bardziej złożone prace realizować będzie nadal centrum serwisowe w czeskiej Pradze.

Centrum obsługowe w Polsce jest predestynowane do obsługi lekkich śmigłowców Bell 407 i Bell 505. Pierwszy z nich to jeden z najpopularniejszych modeli w swojej klasie, pozyskany m.in. w ramach modernizacji floty śmigłowcowej polskiej Policji, która w 2019 roku zakontraktowała dostawę trzech maszyn w wersji 407GXi. Są one wyposażone w nowoczesną, cyfrową awionikę firmy Garmin i cyfrowo sterowany silnik Rolls-Royce 250-C47E/4. Do Warszawy trafiły już wszystkie trzy zamówione maszyny, a pierwsza z nich została publicznie zaprezentowana podczas MSPO w Kielcach. Śmigłowiec został doposażony w Pradze, gdzie otrzymał dzienno-nocną głowicę optoelektroniczną, system transmisji obrazu oraz reflektor typu szperacz.

Drugi typ maszyn, jaki będzie obsługiwany w podwarszawski AMC, to Bell 505 - następca legendarnego modelu Bell 206 JetRanger, produkowanego do 2010 z rekordowym wynikiem ponad 7,5 tysiąca egzemplarzy. Również w Polsce jest to popularna maszyna a dwa śmigłowce tego typu służą w Policji: we Wrocławiu i Warszawie. Nowa maszyna nosi nazwę JetRanger X i powstała w oparciu o bogate doświadczenie z eksploatacji poprzednika. To jednosilnikowy śmigłowiec z bardzo dobrą widocznością z kabiny i cyfrową awioniką, napędzany silnikiem Turbomeca Arrius 2R z podwójnym systemem FADEC (Full Authority Digital Engine Control). Oprócz zastosowań cywilnych znajduje również szerokie zastosowanie jako maszyna patrolowa i szkolna dla służb mundurowych.

Oba typy maszyn będą obsługiwane w Konstancinie-Jeziornej nieprzypadkowo. Ma tam bowiem swoją siedzibę, lotnisko i warsztaty firma Aero Club zajmująca się już drugą dekadę obsługą śmigłowców i samolotów GA oraz spółka JB Investments, która jest od 2007 roku przedstaiwcielem Bella w Polsce.

image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze