Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej z opóźnieniem?

Obrona Cywilna Kraju, ochrona ludności, MSWiA
Autor. policja.pl; PSP; WOT; 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Powietrznej; OCK; MSWiA

Pod koniec czerwca projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej miał – według zapowiedzi wiceszefa MSWiA Wiesława Szczepańskiego – trafić na Stały Komitet Rady Ministrów, potem Radę Ministrów. Tak się jednak nie stało.  „Mamy całe mnóstwo uwag do tego projektu” – poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Minister zapewnił przy tym, że celem resortu jest, aby dokument jeszcze przed przerwą urlopową posłów trafił do Sejmu.

W połowie czerwca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dokument określa m.in. organy i podmioty, które będą realizować zadania ochrony ludności i obrony cywilnej – w większości składające się z obecnie funkcjonujących instytucji, o czym pisał portal InfoSecurity24.pl. Projekt szczegółowo opisuje też sposób finansowania oraz koszty, jakie będą związane z dostosowaniem podmiotów i organów ochrony ludności do projektowanych w ustawie rozwiązań, o czym również informowaliśmy.

Reklama

Do 21 czerwca miały trwać uzgodnienia międzyresortowe, po których – jak zakładał wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański – dokument miał trafić „na Stały Komitet Rady Ministrów, potem Radę Ministrów”. „Chcielibyśmy, aby w lipcu na pierwszym posiedzeniu Sejmu pojawił się (projekt ustawy – przyp. red.). Gdyby udałoby się go uchwalić przed wakacjami, bylibyśmy szczęśliwi” – mówił Szczepański w radiu TOK FM.

Czytaj też

Wszystko wskazuje jednak na to, że ambitny plan resortu raczej się nie powiedzie i rząd projektem ustawy zajmie się dopiero w lipcu. Jak zapewniał w czwartek na antenie Radia Zet szef MSWiA Tomasz Siemoniak, celem resortu jest, aby przed sierpniową przerwą urlopową posłów projekt ustawy trafił do Sejmu. „Taki cel postawiłem ministrowi Leśniakiewiczowi. To jest trudne i ambitne. Mnóstwo ludzi w tym momencie nad tym pracuje, żeby te uwagi przeanalizować, przedyskutować. To jest projekt ustawy, który zmienia całe państwo” – mówił Siemoniak.

„Mój zastępca minister Leśniakiewicz prowadzi te konsultacje. (…) Mamy całe mnóstwo uwag do tego projektu, właśnie w ramach konsultacji międzyresortowych, ale biorąc pod uwagę zakres tego projektu, który obejmuje całe mnóstwo spraw, musimy po prostu je przepracować i jak najszybciej iść z tym do Sejmu” – podkreślił szef MSWiA. Jak dodał, „nie ma w tym momencie ważniejszej legislacji w MSWiA” niż projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze