Uderzenie ABW w pralnię rosyjskich pieniędzy

11 października 2021, 09:11
ABW_zdjecie_1 (1)
Fot. gov.pl
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzy osoby zajmujące się legalizowaniem pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, "wyprano" łącznie ponad 1 miliard złotych. Środki, którymi zasilano spółki wykorzystywane w ramach działalności grupy, pochodziły w przeważającej części z terytorium Rosji.

Zatrzymane we wrześniu 2021 r. osoby to kobieta oraz dwaj mężczyźni, m.in. syn jednego z kierujących grupą przestępczą. Działali oni na rzecz zorganizowanej grupy, która kupowała spółki na terytorium Polski i rejestrowała je na "słupy". Spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się podatkowo, a ich wyłącznym celem było umożliwienie przyjęcia środków pieniężnych, głównie z terytorium Rosji, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe m.in. spółek działających w Wielkiej Brytanii, państwach Dalekiego Wschodu i w rajach podatkowych.     

Jak ustalono w wyniku czynności procesowych przeprowadzonych w 2021 r., zamierzeniem grupy była również legalizacja korzyści osiąganych w wyniku działań podejmowanych w ramach grupy przestępczej, inwestowanie środków w nabywanie na terenie Republiki Demokratycznej Kongo surowców mineralnych, w tym rudy tantalu oraz złota, celem ich dalszego importowania na teren Unii Europejskiej, z naruszeniem przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/821 ustanawiającego obowiązki w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota, pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka.                       

Tantal jest surowcem wykorzystywanym w przemyśle elektronicznym. W związku z powyższym dochodziło do wyjazdów członków grupy na terytorium Republiki Demokratycznej Kongo. Dwóch z zatrzymanych mężczyzn dopuściło się jednocześnie oszustwa na szkodę ustalonej osoby poprzez wprowadzenie jej w błąd co do możliwości zakupu złota w Kongo.   

Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz ich samochody. Zabezpieczono dokumentację, telefony oraz komputery. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustwa oraz utrudniania postępowania. Wobec całej trójki sąd zastosował tymczasowy areszt. Od kwietnia 2019 r. w tej sprawie zatrzymano 22 osoby. W toku śledztwa zabezpieczono łącznie 17 285 443,76 złotych. Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
centaur
piątek, 15 października 2021, 22:29

To zapewne dawni WSI.

Fox Mulder
wtorek, 12 października 2021, 13:00

No proszę, udana i ważna operacja ABW, a co niektórzy forumowicze jednak niezadowoleni! Jakież to czytelne z ich strony.

To tylko
poniedziałek, 11 października 2021, 22:09

kropelka w morzu Putina!

mix
poniedziałek, 11 października 2021, 15:48

A ile w tym czasie ukraińskich mafii doi Polskę i jest cisza w tej sprawie...

poniedziałek, 11 października 2021, 20:12

Dlaczego odwracasz uwagę od rosyjskich?

poniedziałek, 11 października 2021, 19:03

Ukraina może, Rosja NIE !

Levi
poniedziałek, 11 października 2021, 12:58

Ok, co z fundacjami otrzymujacymi srodki z poza Polski?

poniedziałek, 11 października 2021, 16:16

Właśnie im się urwał strumień pieniędzy.

Tweets InfoSecurity24