Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Spy Shop dla mundurówki

Fot. M. Szopa
Fot. M. Szopa

Tradycyjnie już wystawcą na tegorocznej edycji Europoltechu była firma Spy Shop, znana na polskim rynku jako dystrybutor sprawdzonych urządzeń z zakresu bezpieczeństwa publicznego, techniki operacyjnej a także detektywistyki. I tym razem na stoisku nie zabrakło nowości.

Wśród prezentowanych urządzeń uwagę zwracała kamera KOWA SC200PK1C japońskiej firmy KOWA z obiektywem o ogniskowej w zakresie 20-1000mm umożliwiającym obserwację na odległości rzędu kilku kilometrów, także w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych.

image
Fot. M. Szopa

Bardzo wysoka czułość kamery i jasne obiektywy z perfekcyjną optyką dają użytkownikom bardzo wydajne narzędzie obserwacyjne. Całość zamknięta jest w obudowie zaprojektowanej z uwzględnieniem uwag użytkowników i zamocowana na elektromechanicznej głowicy ze zdalnym sterowaniem.

image
Fot. M. Szopa

Innym rozwiązaniem produkcji firmy KOWA są lunety KOWA z serii TSN-88xz optyką wykonaną z czystego szkła fluorowego. Okular umożliwia uzyskanie powiększeń w zakresie 25-60x, dodatkowy ekstender pozwala na zwiększenie tego zakresu 1,6 krotnie – do 96x. Bezspornym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są adaptery umożliwiające połączenie lunety z aparatem fotograficznym a nawet smartfonem – w ten sposób można uzyskać lekki i mobilny system obserwacyjny na duże odległości. Precyzyjna optyka daje bardzo ostry i jasny obraz z ogromnych odległości.

image
Fot. M. Szopa

Ofertę nowych kamer uzupełniały urządzenia bezprzewodowe do prowadzenia skrytej obserwacji. Wśród nich znajdowała się kamera cylindryczna zapewniająca 32-krotne zbliżenie produkcji firmy CT-Video GmbH. CCTV CT-CC to niewielkie kompaktowe rozwiązanie jest zdolne do prowadzenia obserwacji w zakresie 360 stopni i jest zasilane z niewielkiego akumulatora. Szyfrowana łączność radiowa umożliwia stworzenie typu sieci dozorowej liczącej do 16 współpracujących ze sobą modułów zdalnie zarządzanych za pomocą komputera. Spy Shop prezentował również kamerę tego samego producenta, którą można umieścić w samochodzie w miejsce jednego z zagłówków. Po założeniu specjalnej maskownicy może ona prowadzić stała obserwację dookólną, po zaparkowaniu samochodu w wybranym przez użytkownika miejscu.

image
Fot. M. Szopa

Spy Shop stara się też zainteresować klientów urządzeniami do wykrywania niebezpiecznych substancji. I tak I-Scan LDS 3500-i Mk2 służy do wykrywania nawet najbardziej śladowych ilości substancji niebezpiecznych: narkotyków, materiałów wybuchowych czy substancji chemicznych. Łącznie detektor jest w stanie wykryć obecność około 50 różnego rodzaju substancji. Z kolei spektroskop Cora 100 produkcji firmy Anton Paarto mały, ręczny analizator Ramana do szybkich pomiarów umożliwiających identyfikację podejrzanych substancji. Umożliwia łatwą identyfikację próbek takich, jak materiały niebezpieczne, narkotyki, materiały wybuchowe i bojowe środki chemiczne albo przyjmowane surowce bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy chemicznej.

image
Fot. M. Szopa

Nowości firmy jest także niewielki mobilny radar ReTWis 5 produkcji czeskiej firmy Retia do detekcji osób przebywających za ścianami pomieszczeń. Radar ten jest lekki i może być przenoszony przez pojedynczego operatora czy żołnierza, np. podczas prowadzenia akcji antyterrorystycznej, przed szturmem budynku. ReTWis 5 może też działać jako urządzenie stacjonarne na punktach kontroli – np. przejściach granicznych, do prześwietlania przekraczających granice ciężarówek czy wagonów. Radar wykrywa cele na odległościach nawet do 40 metrów, a na zabudowanym ekranie dotykowym można oglądać sytuację w trybie dwu- lub trójwymiarowym. Pomiar jest dokonywany na podstawie wykrywania ruchu. Na mniejszych dystansach rzędu kilku metrów możliwe jest nawet wykrycie obecności osoby na podstawie ruchów wywołanych akcja oddechową.

Reklama

Komentarze

    Reklama