Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Senat bez uwag do budżetu na 2024 rok. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Autor. Marta Marchlewska-Wilczak/Kancelaria Senatu

Senat bez poprawek przyjął budżet państwa na 2024. Teraz dokument – który zakłada m.in. 20 proc. podwyżki dla funkcjonariuszy – trafi na biurko prezydenta. 

Przyjęcie przez Senat budżetu bez poprawek - biorąc pod uwagę upływające, konstytucyjne terminy - nie jest specjalnie zaskakujące. Tym bardziej, że przedstawiciele rządu przedstawiając projekt jeszcze w Sejmie, mówili o tym, że dokument zapewne będzie w tym roku nowelizowany. Uchwalenie przez senatorów tej najważniejszej, z punktu widzenia finansów państwa, ustawy sprawia, że mundurowe podwyżki – zapisane w dokumencie – zbliżają się coraz większymi krokami.

Przypomnijmy, zgodnie z uchwaloną ustawą, mundurowi mogą liczyć na 20-proc. podwyżki. Dokładniej rzecz ujmując o 20 proc. wzrosną kwoty bazowe. Od stycznia wynosić będą odpowiednio: dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy 2 088,77 złotych, a dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej 2 332,57 złotych. Jak mówił jednak w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, „to, że kwota bazowa wzrośnie o 20-proc. nie oznacza, że każdy funkcjonariusz otrzyma 1360 złotych brutto więcej. I na pewno nie będzie to 20-proc. całości uposażenia. Odnosząc to do całości policyjnego wynagrodzenia, tak naprawdę mówimy o maksymalnie 14 proc. podwyżki.”

Czytaj też

Co ważne, podwyżki obowiązywać mają od stycznia, a nie od marca jak było to roku ubiegłym. Oznacza to, że mundurowi, którzy odejdą na emeryturę w lutym, liczyć mogą na dwa świadczenia: styczniową podwyżkę uposażenia oraz marcową waloryzację emerytury. Jak zauważył w rozmowie z redakcją szef NSZZP, „dawno nie było tak dobrych warunków przejścia na emeryturę. (…) nie tylko w Policji – jest cała armia ludzi, którzy posiadają uprawnienia emerytalne i to jest prosty rachunek ekonomiczny”. Jak dodał „zatrzymanie funkcjonariuszy w służbie bezwzględnie wiąże się z finansami”, ale trzeba też m.in. ujednolicić „cztery funkcjonujące w służbie systemy emerytalne”.

Z zapewnień składanych przez przedstawicieli rządu wynika, że funkcjonariusze podwyżki otrzymają z wyrównaniem od stycznia.  

Policja w 2024 roku dysponować ma budżetem w wysokości ponad 18,7 mld złotych, Straż Graniczna otrzyma przeszło 3,15 mld złotych, Służba Ochrony Państwa ponad 557 mln złotych, a Państwowa Straż Pożarna nieco ponad 5,08 mld złotych. Na więziennictwo rząd planuje przeznaczyć 5,5 mld złotych. Patrząc na rok 2023 widać, że tegoroczne kwoty uległy zwiększeniu, choć nie ma co ukrywać, że część tej „podwyżki” wynika z konieczności wypłacenia 20-proc. waloryzacji.

Czytaj też

Więcej pieniędzy – niż w roku ubiegłym - dostaną też służby specjalne. Centralne Biuro Antykorupcyjne na funkcjonowanie otrzymać ma 312,185 mln złotych, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego 844,288 mln złotych, a Agencja Wywiadu 329,864 mln złotych.

Teraz ustawa wprost z Senatu trafi na biurko prezydenta. Jeśli nie zdecyduje się on na skierowanie dokumentu do Trybunału Konstytucyjnego - a warto przypomnieć, że ustawa budżetowa jest jedyną w stosunku do której głowa państwa nie posiada prawa weta - niebawem nowe regulacje staną się obowiązującym prawem.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama