MSWiA szykuje czasowy zakaz noszenia broni

W przyszły weekend w Gnieźnie – w ramach obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski – zostanie wprowadzony czasowy zakaz noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym. „Mając na uwadze szczególne znaczenie przedsięwzięcia oraz obecną sytuację geopolityczną, zasadne jest przyjęcie rozwiązań, które wzmocnią poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego” – podkreśliło MSWiA.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Dokument określa zakaz noszenia broni w Gnieźnie w przyszłą sobotę, 26 kwietnia.
Data wprowadzenia ograniczenia nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia odbędzie się uroczyste połączone posiedzenie Sejmu i Senatu w ramach obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski. „Wydarzenie to będzie miało szczególne znaczenie symboliczne i historyczne. W tym dniu planowane są również liczne wydarzenia towarzyszące, w tym coroczne uroczystości związane ze świętem św. Wojciecha” – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
„Mając powyższe na uwadze oraz uwzględniając panującą sytuację geopolityczną, przede wszystkim podniesiony poziom zagrożeń o charakterze hybrydowym ze strony Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, w tym również zagrożenia o charakterze terrorystycznym czy sabotażowym, niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych środków wzmacniających poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu i czasie planowanego wydarzenia” – podkreśliło MSWiA.
W uzasadnieniu resort zaznaczył również, że wprowadzenie zakazu noszenia oraz przemieszczania broni w stosunku do osób posiadających ją legalnie ma charakter prewencyjny. „Jego celem jest wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzającej właściwą atmosferę planowanych wydarzeń np. na skutek zagubienia broni przez jej posiadacza bądź siłowego jej odebrania przez inne osoby” – podali autorzy projektu.
Wskazano także, że o czasowy zakaz noszenia broni do MSWiA zwrócił się w połowie marca przedstawiciel kierownictwa Kancelarii Sejmu. „Wniosek ten został następnie poparty przez kierownictwo Komendy Głównej Policji” – dodało MSWiA.
Według planów rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 26 kwietnia 2025 roku.
WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami