Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Kontrole nie znikną. Na polsko-słowackiej granicy bez zmian

Autor. Straż Graniczna/Twitter

Tak jak można było przypuszczać, MSWiA zdecydowało się przedłużyć - wprowadzone 4 października - kontrole na polsko-słowackiej granicy. Rozporządzenie w tej sprawie pojawiło się już w Dzienniku Ustaw. Obowiązywać będą do 22 listopada.

Reklama

Do 22 listopada - o kolejne 20 dni - minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją - wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia szefa MSWiA. Taka decyzja szefa MSWiA nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że resort już parę dni temu przygotował - o czym informowało InfoSecurity24.pl - projekt rozporządzenia o którym mowa.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W czwartek kończy się poprzedni okres, na który minister wprowadził tymczasową kontrolę na tej granicy. Najpierw została ona wprowadzona 4 października na 10 dni, potem przedłużona o 20 dni - do 2 listopada. Rozporządzenie dodaje kolejny okres - od piątku 3 do środy 22 listopada - w którym kontrole będą prowadzone. Precyzuje też zasady przekraczania jednego z przejść pieszych - Zwardoń - Myto.

Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Przy wjeździe do Polski kontrolowany jest dowód lub paszport.

Zgodnie z dokumentem granicę można przekraczać przez osiem przejść drogowych i trzy kolejowe oraz jedenaście pieszych, nie wolno w innych miejscach - np. na górskich szlakach w Tatrach. Już poprzednio wprowadzono zapis, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach niż określone w rozporządzenia.

Przejścia graniczne, przez które można przekraczać granicę, to drogowe przejścia Barwinek i Radoszyce (woj. podkarpackie), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Jurgów i Chyżne (woj. małopolskie) oraz Korbielów i Zwardoń (woj śląskie). Kolejowe przejścia graniczne ze Słowacją to Łupków (Podkarpackie), Muszyna (Małopolskie) i Zwardoń (Śląskie).

11 pieszych przejść granicznych jest też otwartych - ale przeznaczonych są one wyłącznie dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci. Chodzi o przejścia: Ożenna (Podkarpackie), Konieczna, Leluchów, Niedzica, Łysa Polana, Chochołów i Winiarczykówka (Małopolskie), Ujsoły, Bór, Zwardoń i Jaworzynka (Śląskie). Dodatkowo w Leluchowie ta grupa osób może przekraczać granicę samochodami - w ruchu osobowym i towarowym.

Czytaj też

Kontrola graniczna ze Słowacją została wprowadzona 4 października w trybie pilnym na podstawie kodeksu granicznego Schengen. Po pierwszych dziesięciu dniach, na jakie została wprowadzona, można ją odnawiać na kolejne, nie dłuższe niż 20-dniowe okresy. W trybie pilnym maksymalny całkowity okres przywrócenia kontroli może wynosić dwa miesiące - do 3 grudnia. W tzw. trybie normalnym o wprowadzeniu kontroli Komisja Europejska musi zostać poinformowana z czterotygodniowym wyprzedzeniem. Przy poprzednim przedłużeniu kontroli o 20 dni - 13 października minister informował, że Komisja Europejska została już powiadomiona. Polska wcześniej sześciokrotnie wprowadzała kontrole na granicach wewnętrznych.

Rozporządzenie MSWiA z 30 października ukazało się w Dzienniku Ustaw 31 października i weszło w życie dzień później, czyli 1 listopada.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama