Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Kontrole na granicy ze Słowacją przedłużone. Kogo sprawdza Straż Graniczna? [AKTUALIZACJA]

Autor. Straż Graniczna/Facebook

Przedłużymy tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją o następne 20 dni, do 2 listopada - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński w Jedynce Polskiego Radia. Rozporządzenie MSWiA, które przedłuży kontrolę na granicy ze Słowacją, zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jest w nim zapis, dzięki któremu w wyjątkowych sytuacjach Komendant Główny Straży Granicznej będzie mógł się zgodzić na przekroczenie granicy poza przejściem granicznym.

Reklama

AKTUALIZACJA - godz. 21:55

Reklama

Obecnie polsko-słowacką granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, ale w nowym rozporządzeniu przewidziany jest wyjątek od tej zasady.

Zgodnie z nowym przepisem w szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej będzie mógł wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach niż wyznaczone. MSWiA w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wyjaśniło, że celem jest zmniejszenie uciążliwości kontroli dla mieszkańców.

Reklama

Rzeczniczka szefa SG porucznik Anna Michalska powiedziała, że każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie i musi być dobrze uzasadniona. Nie ma ustalonego katalogu osób, które mogłyby skorzystać z tego rozwiązania, ani określonych sytuacji.

Por. Michalska podkreśliła, że aby skorzystać z tego rozwiązania, należy pisemnie zwrócić się do placówki SG znajdującej się najbliżej miejsca, gdzie chce się przekroczyć granicę, podać dane, wskazać to miejsce i czas. Można to zrobić za pośrednictwem maila.


„Jutro kończy się pierwszy okres, na który została wprowadzona tymczasowa kontrola na granicy ze Słowacją” - powiedział w czwartek w Jedynce Polskiego Radia szef MSWiA Mariusz Kamiński. „Dzisiaj ogłosimy komunikat, że do 2 listopada tymczasowa kontrola zostanie przedłużona. Jest to zgodne z kodeksem Schengen. Taka jest procedura. Dziś też poinformujemy Komisję Europejską, że wchodzimy w drugi etap i przedłużamy tymczasową kontrolę. Są dobre wyniki, są jasne efekty. Nie będzie żadnych nielegalnych szlaków migracji przez Polskę” - stwierdził Kamiński.

Podkreślił, że te kontrole pokazały skalę zjawiska. „Po formalnym wdrożeniu decyzji rozpoczęliśmy intensywne kontrole. Ujawniliśmy około 550 nielegalnych imigrantów. To pokazało nam, że sprawa jest poważna, że ten szlak bałkański, jego jedna z odnóg rzeczywiście funkcjonuje” - wskazał szef MSWiA.

Czytaj też

Zaznaczył, że tylko w ostatnich dniach zatrzymano 156 imigrantów, a polscy funkcjonariusze skontrolowali około 30 tys. pojazdów, głównie busów, czy autokarów, bo w ten sposób przewożono duże ilości imigrantów w kierunku Europy Zachodniej.

„My wprowadziliśmy tymczasową kontrolę. Naszym wzorem, również służby czeskie wprowadziły tymczasową kontrole na granicy ze Słowacją. Tam liczba imigrantów ujawnionych w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła aż o 100 procent, więc był to szlak efektywny. Wydaje się, że zablokowaliśmy na pewien czas ten szlak, tak jak skutecznie zablokowaliśmy szlak białoruski, który tak naprawdę nigdy nie powstał, mimo intencji Łukaszenki i Putina (…) Wedle naszych informacji nielegalni przemytnicy koncentrują się teraz na Austrii, więc myślę, że władze austriackie powinny się zmobilizować i powinny, również od strony Austrii skutecznie blokować ten ruch imigrantów” - powiedział Kamiński.

Czytaj też

Jak zapowiedział minister, projekt zmieniający rozporządzenie MSWiA w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną został opublikowany w czwartek. Zakłada, że „kontrolę graniczną osób, przywróconą tymczasowo na okres, o którym mowa w ust. 1, przedłuża się na okres od dnia 14 października 2023 r. do dnia 2 listopada 2023 r.”.

Kontrola na granicy ze Słowacją obowiązuje od północy w środę (4 października). Granicę można przekraczać przez 9 przejść drogowych i 3 kolejowe oraz 10 pieszych, nie wolno w innych miejscach - np. na górskich szlakach w Tatrach.

Czytaj też

Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Przy wjeździe do Polski kontrolowany jest dowód lub paszport.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama