Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Jak państwo zaalarmuje obywateli? MSWiA przygotowało projekt
![](https://cdn.defence24.pl/2022/06/03/800x450px/tt1wNKhCm3AJFRsKFcKR827lacRIxYES2a8h6dO8.czwl.jpg)
Przekazany do opiniowania projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji określa rodzaje alarmów i komunikatów ostrzegawczych, sposób ich ogłaszania i odwołania oraz tryb przekazywania. Chodzi o skuteczne ostrzeganie, powiadamianie i alarmowanie obywateli o zagrożeniach.
Projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów alarmów, sposobu ogłaszania i odwołania alarmu, rodzajów komunikatów ostrzegawczych, sposobu ogłoszenia i odwołania komunikatu oraz trybu przekazywania alarmów i komunikatów wynika z zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. „Zgodnie z dotychczasowym standardem podstawowym narzędziem do przekazywania sygnałów alarmowych jest system syren alarmowych i urządzeń nagłaśniających oraz wystawienie znaku alarmu. Ten sposób umożliwia zaalarmowanie osób bezpośrednio zagrożonych wykorzystując proste sygnały akustyczne lub wizualne” - przypomina MSWiA w uzasadnieniu.
W myśl projektu, alarm akustyczny będzie miał charakter modulowanego dźwięku syreny alarmowej lub zapowiedzi słownej generowanej za pomocą urządzenia nagłaśniającego natomiast alarm wizualny będzie żółtym znakiem w kształcie równobocznego trójkąta z podstawą skierowaną do dołu.
![](https://cdn.defence24.pl/2025/02/12/780xpx/FqcFEyiw8tGBol0cDp5uzyEBnFSPi3Zixtt1it08.zk99.png, https://cdn.defence24.pl/2025/02/12/1920xpx/FqcFEyiw8tGBol0cDp5uzyEBnFSPi3Zixtt1it08.tvem.png 2x)
Komunikaty ostrzegawcze podzielono na cztery rodzaje. Pierwszym z nich jest komunikat Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) przekazywany za pomocą aplikacji mobilnej, umożliwiający organom ochrony ludności publikowanie komunikatów ostrzegawczych, a także wspieranie edukacji społeczeństwa w zakresie profilaktyki bezpieczeństwa.
Drugi komunikat to informacja przekazywana przez redaktorów dzienników oraz wydawców stron internetowych oraz Polską Agencję Prasową.
Trzeci rodzaj komunikatu ostrzegawczego przekazywany jest przez nadawcę programu radiowego i telewizyjnego oraz operatora ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej.
Czwarty rodzaj to komunikat ALERT RCB.
W komunikatach musi znaleźć się określenie rodzaju zagrożenia, wskazanie obszaru, na którym występuje lub może wystąpić zagrożenie, zalecenia dla ludności na zagrożonym obszarze oraz inne informacje niezbędne dla ludności w zależności od rodzaju zagrożenia, w tym przewidywany czas trwania zagrożenia.
Organy uprawnione do ogłaszania i odwoływania alarmów i komunikatów ostrzegawczych zgodnie z projektem ustawy to wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, wojewoda oraz minister spraw wewnętrznych i administracji.
„Ogłaszanie i odwoływanie alarmów lub komunikatów ostrzegawczych w ramach treningów lub ćwiczeń dotyczących systemów ostrzegania i alarmowania, a także w przypadku uroczystości i świąt państwowych, możliwe jest po opublikowaniu informacji o rozpoczęciu jednego z tych przedsięwzięć wraz z podaniem jego zakresu i zasięgu, przez właściwe terytorialnie organy ochrony ludności, z 24-godzinnym wyprzedzeniem, w środkach masowego przekazu i w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie” - czytamy w projekcie.
Organy ochrony ludności będą miały obowiązek dwa razy w roku, w okresie wiosennym i jesiennym, dokonać sprawdzenia sprawności działania alarmów.