Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

"Dziupla" z dronami do przemytu papierosów

Fot. dpsu.gov.ua
Fot. dpsu.gov.ua

Kilkanaście bezzałogowców dostosowanych do przerzutu przez granicę polsko-ukraińską wyrobów tytoniowych zabezpieczyła w jednej z miejscowości obwodu lwowskiego Państwowa Straż Graniczna i Policja Krajowa Ukrainy. Sprzęt tego typu jest regularnie wykorzystywany przez przemytników do nielegalnego transportu przez granicę różnego typu towarów.

Akcja została przeprowadzona została przez ukraińską straż graniczną Zachodniego Wydziału Regionalnego i Oddziału Lwowskiego z udziałem funkcjonariuszy Policji Krajowej i pod proceduralnym nadzorem Prokuratury Rejonowej we Włodzimierzu Wołyńskim. W rejonie południowego odcinka granicy polsko-ukraińskiej przeszukano posesję na której, jak podejrzewano, przechowywane były nielegalne produkty tytoniowe oraz sprzęt służący do ich przemytu.

image
jeden z modeli samolotu dostosowanych do transportu papierosów.Fot. dpsu.gov.ua 

Na miejscu funkcjonariusze ukraińskich służb mundurowych ujawnili nie tylko zapasy papierosów i tytoniu przygotowane do transportu, ale również ponad dziesięć różnego typu bezzałogowych maszyn latających. Były to zarówno niewielkie maszyny służące do rozpoznania terenu jak też wielowirnikowce i modele samolotów dostosowane do przewożenia paczek z kontrabandą. Szeroka gama maszyn zdolna była do przeniesienia jednorazowo od kilku do nawet kilkunastu kilogramów ładunku.

W ostatnich latach bezzałogowce stały się popularną metodą przemytu, szczególnie lekkich ładunków takich jak papierosy. Użycie tego typu środków technicznych nie wymaga od przestępców przekraczania granicy, a w razie zatrzymania odbierający lub wysyłający ładunek mogą tłumaczyć, że odnaleźli urządzenie w lesie. Ukraińska straż graniczna poinformowała, że od początku roku przechwyciła podczas przekraczania granicy z kontrabandą na pokładzie 12 bezzałogowców różnego typu. Zwykle są to proste modele dostępne w sklepach, które dostosowano do transportu paczek, ale zdarzają się maszyny specjalne zbudowane do tego celu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama