Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Dwaj Białorusini z zarzutami szpiegostwa

Autor. Pixabay

Dwaj obywatele Białorusi usłyszeli zarzuty szpiegostwa na rzecz służb wywiadowczych tego kraju - poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Ich zatrzymanie miało miejsce w poniedziałek. Podejrzani trafili do aresztu.

Reklama

Rzecznik prokuratury prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował w środę, że obywatele Białorusi zostali zatrzymani w poniedziałek przez Żandarmerię Wojskową. "Usłyszeli zarzuty szpiegostwa na rzecz służb wywiadowczych Białorusi. Ustaliliśmy, że obywatele Białorusi mieli m.in. dokonywać rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności RP" - powiedział rzecznik.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Białorusini trafili do aresztu. Sprawę prowadzi wydział ds. wojskowych poznańskiej prokuratury okręgowej. Prokuratura nie ujawnia szerszych szczegółów na temat sprawy, nie podaje też bliższych danych dotyczących podejrzanych.

Resort pracuje nad zmianami

Resort sprawiedliwości - jak niedawno poinformowano - pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących szpiegostwa. Wstępne propozycje nowych rozwiązań przedstawił pod koniec marca na konferencji prasowej szef Ministerstwa Sprawiedliwości oraz prokurator generalny Zbigniew Ziobro i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Ich zdaniem te zmiany pozwoliłyby na skuteczniejszą walkę z agentami obcych wywiadów w Polsce.

Ziobro tłumaczył, że obecne wyzwania stające przed bezpieczeństwem państwa wymagają nowych rozwiązań. Propozycje resortu rozszerzają definicję przestępstwa szpiegostwa, przewidując karalność nie tylko działalności szpiegowska na rzecz obcego państwa, ale również inne formy ją maskujące. "Działalnością wywiadowczą będzie czynność lub zespół czynności, podejmowanych w interesie lub na rzecz obcego państwa, wywiadu lub zagranicznego podmiotu, polegających na pozyskiwaniu, przekazywaniu wiadomości, których ujawnienie może naruszyć interes państwa w zakresie ochrony niepodległości, integralności terytorialnej, bezpieczeństwa zewnętrznego lub wewnętrznego, obronności, środowiska naturalnego, dziedzictwa kulturowego, potencjału naukowego lub gospodarczego, lub na prowadzeniu innych działań naruszających interes państwa w tym zakresie" - zreferował wiceszef MS. Zmiany proponowane przez resort zakładają też zaostrzenie kar za takie działania. "Proponujemy podwyższenie kary od lat 5 w dolnym wymiarze, natomiast w typie kwalifikowanym, tam gdzie działalności wiąże się z przekazywaniem obcemu wywiadowi informacji szkodzących państwu polskiemu, od 8 lat do dożywotniego pozbawienia wolności" - zapowiedział.

Czytaj też

Kara za udział w działalności obcego wywiadu wynosi obecnie od roku do 10 lat więzienia. Po zmianach opracowywanych przez MS ma to być od 5 do 25 lat więzienia. Z kolei za szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości grozi dziś od 3 lat więzienia. Zmiany zakładają za ten czyn 8 lat więzienia albo nawet dożywocie. Za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski będzie grozić kara od 10 lat więzienia oraz dożywocie w miejsce obecnie obowiązującej kary od 5 lat.

Proponowane zmiany przewidują też wprowadzenie przestępstwa nieumyślnej postaci szpiegostwa zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. "W tym drugim przypadku celem jest wyprzedzenie tworzenia przez podejrzanego czy oskarżonego linii obrony polegającej na zasłanianiu się nieświadomością o przekazywaniu informacji na rzecz obcego wywiadu lub podmiotu prowadzącego działalność wywiadowczą" - uzasadnił resort.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. ands

    Jak ich agencje zatrudnienia po kilkuset pod jednym adresem meldowały, to gdzie Białorusini są i co robią tego nikt nie ustali.

Reklama