Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [28.11-04.12]
Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.
Trzynastki "bezpieczne", ale nagrody pod znakiem zapytania
Resort finansów rozesłał do wszystkich ministerstw pismo, zgodnie z którym "zaoszczędzone" w budżetach środki należy zwrócić do państwowej kasy. Dokument światło dzienne ujrzał 28 listopada i od razu wzbudził ogromne emocje wśród funkcjonariuszy. Nie do końca jasne było bowiem, czy oszczędności dotkną także tzw. trzynastek. I choć okazało się, że ich wypłata nie jest zagrożona, wciąż niepewny jest los nagród i premii.
Żeby "nie kusiło". Szef resortu finansów o blokadzie środków na nagrody
Wracają pełnopłatne L-4
Wieczorem 28 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowano tzw. ustawę covidową przywracającą pełnopłatne zwolnienia lekarskie dla funkcjonariuszy, którzy na kwarantannę lub izolację trafili w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Na zmiany mundurowi musieli poczekać dłużej niż zakładano, a wszystko przez pomyłkę podczas sejmowego głosowania. Przepisy obowiązują z mocą od 5 września.
Koniec czekania. Przepisy przywracające pełnopłatne L-4 dla mundurowych opublikowane
Dodatek kontrterrorystyczny z uwagami
NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej ocenił przygotowany przez MSWiA projekt dotyczący wprowadzenia do formacji dodatku kontrterrorystycznego. W opublikowanej 30 listopada opinii, związkowcy piszą, że MSWiA pominęło sporą grupę mundurowych, którym także należą się te dodatkowe pieniądze.
Dodatek kontrterrorystyczny w SG do zmiany. Resort pominął grupę mundurowych?
Policyjna skrucha
2 grudnia rzecznik komendanta stołecznego policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował, że zakończyły się czynności kontrole dotyczące wydarzeń z 11 listopada, a dokładniej użycia pałek służbowych oraz granatu hukowego wobec dziennikarzy. Rzecznik przeprosił za działania formacji. "Ważne jest także przyznanie się do błędów, które zostały potwierdzone po przeprowadzeniu czynności kontrolnych. Przepraszamy za sytuacje, które były niepotrzebne" - powiedział nadkom. Marczak.
KSP przeprasza za użycie pałek i granatu hukowego wobec dziennikarzy
A jednak, w SAR bez zmian
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa nie zostanie zniesiona i włączona w struktury urzędów morskich. Taką informację 2 grudnia przekazał dyrektor Służby SAR Sebastian Kluska. Jak poinformował, MSPiR "wciąż będzie stanowiła odrębną jednostkę". Oznacza to, że wycofano się z przygotowanego przez resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej projektu ustawy, zgodnie z którym, MSPiR jako osobna instytucja miała przestać istnieć.
Rewolucji jednak nie będzie. Zwrot w sprawie Służby SAR
Krytycznie o zmianach w art. 15a
4 grudnia krytyczne stanowisko w sprawie zmian dotyczących art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy opublikowali mundurowi ze Straży Granicznej. Kilka dni wcześniej podobną opinię wyrazili też strażacy. Jak na razie nie wiadomo czy resort przychyli się do uwag związkowców, a jest ich całkiem sporo.
Kolejna porcja uwag do zmian w art. 15a