ABW zatrzymała podejrzanego o terroryzm

10 czerwca 2016, 16:53
Fot. abw.gov.pl

Olsztyńska ABW dokonała zatrzymania podejrzanego o posiadanie ponad 5 kg substancji wybuchowej Wojciecha K. Mężczyzna mógł wykorzystać ją do przestępstw o charakterze terrorystycznym. Zarzuty postanowiono również trzem innym osobom, którym zarzucono nielegalne posiadanie broni i amunicji. 

Jak poinformował w piątek prokurator okręgowy w Olsztynie Cezary Fiertek, w śledztwie zatrzymano dotychczas cztery osoby - jednej z nich przedstawiono zarzuty związane z terroryzmem, trzy pozostałe są podejrzane o nielegalne posiadanie broni i amunicji. Wszyscy zatrzymani mają polskie obywatelstwo.

Fiertek ze względu na charakter śledztwa nie chciał mówić o szczegółach. Ujawnił jedynie, że dowody w tej sprawie pozyskała olsztyńska delegatura ABW, której prokurator zlecił 7 czerwca wykonanie "wielu czynności procesowych na terenie kraju", m.in. przeszukań, zatrzymań osób, zabezpieczenia substancji wybuchowych i broni palnej.

W oparciu o te dowody przedstawiono zarzuty Wojciechowi K., zatrzymanemu w jednej z podolsztyńskich miejscowości. Jest on podejrzany o posiadanie substancji wybuchowej o wadze ponad 5 kg, a także gromadzenia związków chemicznych do produkcji materiałów wybuchowych. W ocenie prokuratury, mogły one posłużyć do podjęcia przez niego w przyszłości "działań mających na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju Rzeczpospolitej Polskiej".

"Podejrzany nie przyznał się i złożył wyjaśnienia, które są naszym zdaniem niewiarygodne" - powiedział prokurator Fiertek. Dodał, że na wniosek prokuratury Wojciech K. został decyzją sądu rejonowego w Olsztynie tymczasowo aresztowany na trzy miesiące".

Taki sam środek zapobiegawczy zastosował sąd wobec Krzysztofa G. któremu zarzucono posiadanie broni palnej z celownikiem optycznym, dwóch karabinków maszynowych, pistoletu i ok. 2 tys. sztuk amunicji. Według śledczych "częściowo przyznał się" on do tych czynów.

Według prokuratury, kolejnemu z podejrzanych - Arturowi Ć. zarzucono nielegalne posiadanie amunicji kalibru 7,92 mm, zastosowano wobec niego dozór policyjny. Natomiast Jan Sz. jest podejrzany o posiadanie m.in. pocisku artyleryjskiego z zapalnikiem.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie przekazała śledztwo w tej sprawie do prowadzenia tamtejszej delegaturze ABW.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
wojtas
sobota, 11 czerwca 2016, 11:23

Czyżby UPA organizowała V kolumnę na Mazurach ? Wiadomo że to głównie na Mazury przesiedlono ludność ukraińską w ramach akcji "Wisła".

Kuba
piątek, 10 czerwca 2016, 23:29

Haha komentarz dnia

Tweets InfoSecurity24