Policja
50 hybryd pojedzie na Śląsk
Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach kupuje kolejne samochody osobowe z napędem hybrydowym. To już trzeci etap przesiadania się śląskich funkcjonariuszy na hybrydy. Tym razem katowicka komenda chce pozyskać co najmniej 50 wozów.
Śląska policja planuje zakup 50 samochodów z napędem hybrydowym. Wszystkie pojazdy mają być fabrycznie nowe, wyprodukowane w 2019 roku, "wolne od wad technicznych i prawnych, dopuszczone do obrotu oraz gatunku I-go". Zamówienie to może zwiększyć się o 10 pojazdów, pozyskanych w ramach prawa opcji. Wszystkie hybrydy mają zostać dostarczone do końca maja bieżącego roku. Będą wykorzystywane przez policję do realizacji zadań patrolowych, interwencyjnych oraz kontroli pojazdów.
Śląska policja nie wskazała ile zamierza wydać na zakup samochodów. Wiadomo jednak, że będą one finansowane częściowo z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w ramach projektu „Nowocześni, szybcy, ekologiczni – zakup samochodów z napędem hybrydowym dla potrzeb garnizonu śląskiej Policji. Etap III”, na który KWP Katowice w 2019 roku otrzymała do 1,470 mln złotych.
Czytaj też: Hybrydowe radiowozy w stołecznej policji
Jak zaznacza katowicka komenda, samochody mają być objęte gwarancją na zespoły mechaniczne, elektryczne i elektroniczne pojazdu, w tym akumulatory hybrydowe, na którym wykonano zabudowę co najmniej 36 miesięcy od dnia odbioru. Taka sama gwarancja ma także obejmować powłokę lakierniczą, perforację elementów nadwozia oraz całość zabudowy i wyposażenia pojazdu. Gwarancja na oznakowanie pojazdu ma natomiast wynosić co najmniej 60 miesięcy od dnia jego odbioru. Na liście wymagań komendy w Katowicach znajdziemy również dostarczenie, wraz z ofertą, listy autoryzowanych stacji obsługi oferowanej marki pojazdu.
KWP Katowice zaznacza, że wykonawca ma zorganizować dostawę zamówienia podstawowego na własny koszt i transportem zorganizowanym przez siebie. Co więcej, chce by w ramach zamówienia zrealizowane zostało jednodniowe szkolenie dla pracowników, którzy korzystać będą z nowych samochodów.
Hybrydy wybrane zostaną w ramach procedury otwartej, i ocenione na podstawie ceny, współczynnika masy pojazdu bazowego do maksymalnej mocy silnika netto, zużycia energii dla napędu spalinowego oraz emisji zanieczyszczeń dla napędu spalinowego. Na składanie ofert zainteresowane podmioty mają czas do 20 lutego 2019 roku, do godz. 9:00. Jeszcze tego samego dnia dojść ma do ich otwarcia.
To oczywiście nie pierwsze samochody o napędzie hybrydowym, które trafią do śląskich policjantów. W 2017 roku katowicka komenda pozyskała 34 hybrydowe Toyoty Auris oraz kolejne 43 samochody tej samej marki w roku 2018. Dwa lata temu nowe wozy kosztowały formację (pieniądze dołożyły rówież samorządy oraz WFOŚiGW) 3,1 mln złotych, natomiast za dostawy z zeszłego roku zapłacono 3,9 mln złotych. Takie same modele wybrały także warszawscy oraz świętokrzyscy policjanci.
Mundurowi w hybrydach
Nie tylko policja zdecydowała się przesiąść na hybrydy. Pierwsze samochody o tym napędzie trafiły również do Straży Granicznej. Pogranicznicy pozyskali pojazdy marki Toyota Auris oraz Toyota RAV 4.
Podkreślając znaczenie zakupu, Straż Graniczna zwraca uwagę na to, że użytkowanie pojazdów o napędzie hybrydowym pozwoli na zintensyfikowanie patroli w miejscach zagrożonych występowaniem smogu oraz na terenach posiadających szczególną wartość przyrodniczą i krajobrazową. Nowe pojazdy funkcjonariuszy Straży Granicznej będą wykorzystywane przede wszystkim na terenie aglomeracji warszawskiej, krakowskiej, śląskiej, trójmiasta oraz w rejonach przygranicznych - powiat tatrzański, w tym obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego, powiat hajnowski w tym obszar Białowieskiego Parku Narodowego, powiat augustowski, w tym teren objęty programem Natura 2000.