Reklama

Policja

Policyjni piloci dostaną noktowizory

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Policja chce kupić 16 kompletów gogli noktowizyjnych. Do wydania jest ponad 1,4 mln złotych, a sprzęt do policyjnych lotników powinien trafić jeszcze w tym roku. Będzie wykorzystywany m.in. przez pilotów najnowszych policyjnych maszyn, czyli Bell 407GXi oraz Sikorsky S-70i Black Hawk. Policja będzie miała też z czego wybierać, bowiem na siedem złożonych ofert tylko dwie nie mieszczą się w założonym na ten cel budżecie.

Przed policją spore wyzwania, bowiem spośród 7 ofert wybrać musi jedną, która spełni jej wymagania. Zgodnie z przekazanymi wcześniej informacjami, propozycje zostaną ocenione zgodnie z kryteriami w których 60 proc. stanowi cena, 22 proc.  ciężar gogli noktowizyjnych z mocowaniem do hełmu i zasilaniem, 12 proc. – okres międzyprzeglądowy, 4 proc.  czas wykonania naprawy gwarancyjnej, a ostatnie 2 proc. to okres gwarancji. Formacja za zakup 16 kompletów gogli noktowizyjnych dla Lotnictwa Policji przewidziała budżet w wysokości 1 440 000 złotych brutto, i jak wynika z informacji z otwarcia ofert, tylko dwie propozycje przewyższają tę kwotę. Najdroższa pochodzi od spółki ALLIES INCORPORATED, która za realizację zamówienia oczekuje 1 804 754,40 złotych brutto. Za tę cenę oferuje 36 miesięcy gwarancji, 30 dni na wykonanie naprawy gwarancyjnej i gogle o wadze 805 g (waga z mocowaniem do hełmu i zasilaniem). Okres międzyprzeglądowy wyznaczono na 3 lata. Nieco tańsza, ale wciąż przekraczająca policyjny budżet, jest propozycja złożona przez łódzką spółkę NAVITEC. W tym przypadku cenę określono na 1 597 770,00 złotych brutto, w ramach której zaoferowano gogle o wadze 986 g (waga z mocowaniem do hełmu i zasilaniem), na które udzielono 24-miesięcznej gwarancji. Czas wykonania naprawy gwarancyjnej, podobnie jak w przypadku poprzedniej oferty, określono na 30 dni.

Jeśli chodzi o oferty mieszczące się w budżecie jaki na ten cel wyasygnowała policja, to jest ich 5. Najtańsza złożona została przez spółkę GLOMEX MS POLSKA, która dostarczane przez siebie gogle wyceniła na 914 628,00 złotych brutto. Sprzęt objęty jest 24-miesięczną gwarancją, a czas wykonania naprawy gwarancyjnej to 14 dni. Gogle – jak deklaruje firma  z mocowaniem do hełmu i zasilaniem, ważą 890 g. Okres międzyprzeglądowy wyznaczono na 36 miesięcy.

Swoją ofertę przetargu złożyła też spółka UMO. Za realizację zamówienia oczekuje ona 1 170 528,00 złotych brutto. W tej cenie policja może otrzymać gogle o wadze (z mocowaniem do hełmu i zasilaniem) 850 g, objęte 36-miesięczną gwarancją i 36-miesięcznym okresem międzyprzeglądowym. UMO zobowiązuje się też do wykonania ewentualnej naprawy gwarancyjnej w terminie maksymalnie do 14 dni. Niewiele droższa propozycja, bo opiewająca na 1 180 800,00 złotych brutto, pochodzi od spółki WORKS 11. Za tę kwotę firma oferuje gogle z 36-miesięczną gwarancją (czas naprawy gwarancyjnej – 14 dni, a okres międzyprzeglądowy to 36 miesięcy) o wadze 850 g (z mocowaniem do hełmu i zasilaniem). Kolejna na liście, biorąc pod uwagę cenę, uplasowała się spółka GRIFFIN GROUP Spółka Akcyjna DEFENCE spółka komandytowa, której oferta wyceniona została na 1 197 232,80 złotych brutto. Firma oferuje 36 miesięcy gwarancji, 3-letni okres międzyprzeglądowy, a czas wykonania naprawy gwarancyjnej to 14 dni. GRIFFIN GROUP proponuje policji gogle o wadze  z mocowaniem do hełmu i zasilaniem – 663 g. Najdroższa oferta, spośród tych mieszczących się w policyjnym budżecie, pochodzi od spółki PCO. Za 1 239 840,00 złotych brutto, policja może otrzymać gogle o wadze 850 g (z mocowaniem do hełmu i zasilaniem), na które firma udziela 36-miesięcznej gwarancji. Czas wykonania naprawy gwarancyjnej, w tym przypadku, to 30 dni, a okres międzyprzeglądowy to 3 lata.

Przypomnijmy, noktowizory działają na zasadzie wzmocnienia światła z otoczenia w systemie optoelektronicznym. Noktowizyjne gogle lotnicze (NVG) zapewniają komfortową stereoskopową obserwację z zachowaniem odczucia naturalnych kształtów, wielkości obserwowanych przedmiotów i scenerii. Dzięki temu możliwa jest nie tylko obserwacja otoczenia maszyny, ale również skuteczne i bezpieczne dokonywanie odczytów wskaźników pokładowych, a co za tym idzie pilotaż maszyny. Niezbędne jest do tego specjalne oświetlenie kabiny i samej maszyny, które współpracuje z goglami NVG i nie powoduje oślepienia użytkownika. Wszystkie pozyskane w ostatnich latach przez Lotnictwo Policji śmigłowce dostosowane są do użycia gogli. 

Zgodnie z wymaganiami zawartymi w dokumentacji przetargowej, gogle NVG mają współpracować z hełmami Alpha 900 stosowanymi przez załogi maszyn S-70i Black Hawk oraz Bell 407GXi. Mocowanie ma zapewniać możliwość szybkiego montażu przez jedną osobę, oraz przestawiania z pozycji spoczynkowej do roboczej. Opuszczenie gogli do pozycji roboczej powinno powodować ich uruchomienie i odwrotnie. Zgodnie z zapisami SIWZ waga gogli nie może przekraczać  wraz z mocowaniem i zasilaniem zapewniającym co najmniej 40 godzin pracy  990 g.

Jak widać, policja ma z czego wybierać. Niebawem powinniśmy przekonać się, którą ofertę formacja uzna za najkorzystniejszą.

DM/JS

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze