Reklama

Za Granicą

Więcej funkcjonariuszy na zielonej granicy? Litwa planuje zamknąć kolejne przejścia graniczne z Białorusią

Patrol litewskiej służby ochrony pogranicza. Fot: pasienis.lt
Patrol litewskiej służby ochrony pogranicza. Fot: pasienis.lt

Litwa planuje zamknąć dwa kolejne przejścia graniczne z Białorusią – poinformowała minister spraw wewnętrznych kraju Agne Bilotaite, którą cytują litewskie media. Powodem ma być m.in. potrzeba przesunięcia mundurowych na zieloną granicę.

Reklama

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaproponuje zamknięcie dwóch kolejnych przejść granicznych - w Ławaryszkach (Lavoriszkes) i  Rajgródzie (Rajgradas)" – poinformowała minister spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite. Według szefowej MSW decyzja o zamknięciu dwóch kolejnych punktów została podjęta w celu przekierowania sił i zmniejszenia ilości przemycanej przez granicę kontrabandy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Pierwszy aspekt jest związany z zapotrzebowaniem na funkcjonariuszy. Fakt, że dzisiaj, w obecnej sytuacji potrzebujemy jak najwięcej funkcjonariuszy na zielonej granicy (...), a drugi aspekt to jest problem przemytu" – powiedziała Bilotaite.

Dwa pierwsze przejścia, z sześciu do niedawna czynnych, zostały zamknięte przed dwoma tygodniami.

W poniedziałek ministrowie spraw wewnętrznych trzech państw bałtyckich i Polski podczas spotkania w Warszawie uzgodnili, że jeśli dojdzie do krytycznego incydentu na granicy z Białorusią, czy Rosją zostaną zamknięte wszystkie przejścia graniczne z tymi krajami. Szefowa MSW Litwy wyjaśniła, że jednym z incydentów, po którym Polska i państwa bałtyckie podejmą decyzję o zamknięciu przejść granicznych, będzie incydent zbrojny przy którejś z granic, a drugim - masowe przekroczenie granicy przez nielegalnych migrantów.

Czytaj też

Jak mówił po wczorajszym spotkaniu Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, zażądano od reżimu Łukaszenki "natychmiastowego opuszczenia przez Grupę Wagnera terenu Białorusi oraz natychmiastowego opuszczenia strefy przygranicznej przez nielegalnych migrantów gromadzonych tam przez służby białoruskie i odesłanie tych migrantów do krajów ich pochodzenia"

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama