Reklama

Za Granicą

Więcej funkcjonariuszy na zielonej granicy? Litwa planuje zamknąć kolejne przejścia graniczne z Białorusią

Patrol litewskiej służby ochrony pogranicza. Fot: pasienis.lt

Litwa planuje zamknąć dwa kolejne przejścia graniczne z Białorusią – poinformowała minister spraw wewnętrznych kraju Agne Bilotaite, którą cytują litewskie media. Powodem ma być m.in. potrzeba przesunięcia mundurowych na zieloną granicę.

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaproponuje zamknięcie dwóch kolejnych przejść granicznych - w Ławaryszkach (Lavoriszkes) i  Rajgródzie (Rajgradas)" – poinformowała minister spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite. Według szefowej MSW decyzja o zamknięciu dwóch kolejnych punktów została podjęta w celu przekierowania sił i zmniejszenia ilości przemycanej przez granicę kontrabandy.

Czytaj też

"Pierwszy aspekt jest związany z zapotrzebowaniem na funkcjonariuszy. Fakt, że dzisiaj, w obecnej sytuacji potrzebujemy jak najwięcej funkcjonariuszy na zielonej granicy (...), a drugi aspekt to jest problem przemytu" – powiedziała Bilotaite.

Dwa pierwsze przejścia, z sześciu do niedawna czynnych, zostały zamknięte przed dwoma tygodniami.

W poniedziałek ministrowie spraw wewnętrznych trzech państw bałtyckich i Polski podczas spotkania w Warszawie uzgodnili, że jeśli dojdzie do krytycznego incydentu na granicy z Białorusią, czy Rosją zostaną zamknięte wszystkie przejścia graniczne z tymi krajami. Szefowa MSW Litwy wyjaśniła, że jednym z incydentów, po którym Polska i państwa bałtyckie podejmą decyzję o zamknięciu przejść granicznych, będzie incydent zbrojny przy którejś z granic, a drugim - masowe przekroczenie granicy przez nielegalnych migrantów.

Czytaj też

Jak mówił po wczorajszym spotkaniu Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, zażądano od reżimu Łukaszenki "natychmiastowego opuszczenia przez Grupę Wagnera terenu Białorusi oraz natychmiastowego opuszczenia strefy przygranicznej przez nielegalnych migrantów gromadzonych tam przez służby białoruskie i odesłanie tych migrantów do krajów ich pochodzenia"

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl

Komentarze