Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Kamiński: zażądaliśmy od reżimu Łukaszenki natychmiastowego opuszczenia Białorusi przez Grupę Wagnera

Autor. MSWiA/Twitter

Zażądaliśmy od reżimu Łukaszenki natychmiastowego opuszczenia przez Grupę Wagnera terenu Białorusi oraz natychmiastowego opuszczenia strefy przygranicznej przez nielegalnych migrantów gromadzonych tam przez służby białoruskie - powiedział w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Reklama

W poniedziałek, w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbyło się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii: Mariusza Kamińskiego, Agne Bilotaite, Marisa Kuczinskisa i Lauriego Laanemetsa. Szef MSWiA Mariusz Kamiński przekazał po jego zakończeniu, że powodem spotkania jest sytuacja na granicy z Białorusią. "Ta sytuacja eskaluje. Od wielu tygodni, od kilku miesięcy mamy do czynienia z powrotem presji migracyjnej na naszej granicy. To samo dotyczy granic naszych partnerów" - mówił. Dodał, że "doszedł też nowy element, czyli stacjonowanie na Białorusi kilku tysięcy najemników z Grupy Wagnera".

Reklama
Dwie rzeczy są niezbędne, aby ustabilizować sytuację na naszej granicy z Białorusią. Zażądaliśmy od reżimu Łukaszenki natychmiastowego opuszczenia przez Grupę Wagnera terenu Białorusi oraz natychmiastowego opuszczenia strefy przygranicznej przez nielegalnych migrantów gromadzonych tam przez służby białoruskie i odesłanie tych migrantów do krajów ich pochodzenia.
Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji
Reklama

Szef MSWiA Mariusz Kamiński przekazał w poniedziałek, że jeżeli dojdzie do krytycznego incydentu niezależnie od tego, czy będzie to granica polska, litewska czy łotewska, zastosowane zostaną natychmiastowe retorsje i zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne z Białorusią, które do tej pory są otwarte, zarówno osobowe, jak i towarowe.

Czytaj też

Zaznaczył, że reżim Łukaszenki bogaci się, również i korzysta z tranzytu towarów międzynarodowych, które przechodzą przez teren Białorusi. "Wszystkie przejścia graniczne zostaną zamknięte. Wypracowaliśmy mechanizm stałych konsultacji. Powołaliśmy taki roboczy zespół, który 24 godziny na dobę będzie monitorował sytuację na naszych granicach i w razie potrzeby natychmiast dokonamy oceny i podejmiemy właściwe działania" - powiedział Kamiński.

Dodał, że zamknięcie wszystkich granic, czyli pełna izolacja reżmu Łukaszenki, jeżeli chodzi o Europę i o Unię Europejską będzie miała też pewne negatywne konsekwencje dla narodu białoruskiego. "To jest naród w głębokiej opresji (...) Doszło tam do brutalnych represji. Tysiące wieźniów politycznych przebywa w więzieniach na Białorusi" - zauważył szef MSWiA. Wskazał, że wśród nich są tak wybitne postacie jak laurelat pokojowej nagrody nobla Aleś Bielacki, czy wybitny dziennikarz i działacz polskiej mniejszości narodowej Andrzej Poczobut. "Jesteśmy w kontakcie z opozycją białoruską. Jesteśmy w kontakcie ze zwyciężczynią wyborów w 2020 roku Swiatłaną Cichanouską i wypracujemy takie mechanizmy, takie kanały, aby każdy, kto jest zagrożony represjami na Białorusi w sytuacji zamknięcia wszystkich przejść granicznych mógł dotrzeć bezpiecznie do naszych krajów" - zapewnił Kamiński.

"Nie zapominamy o narodzie białoruskim, o zwykłych Białorusinach. Nie zapominamy o opozycjonistach" - powiedział szef MSWiA.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (8)

 1. USdown

  Setki Białorusinów którzy uciekli z kraju po protestach społecznych w 2020 roku - przechodzą w Polsce szkolenie bojowe w celu obalenia prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Według brytyjskiej gazety The Times - szkolenie prowadzone jest przez byłych funkcjonariuszy białoruskich sił bezpieczeństwa BYPOL, którzy również zostali zmuszeni do opuszczenia kraju. Lidera tej organizacji, Aleksandr Azarow, przyznał, że niektóre grupy Białorusinów szkolone są od miesięcy na terytorium Polski!

 2. duzygrzesio

  Z całym szacunkiem, to jednak wątpię, aby "Baćko" posłuchał...

 3. Szczupak

  Już widzę jak Łukaszenka wystraszy się Kamińskiego i w ciągu kilku dni znikną Wagnerowcy ( znikną bo dostaną Białoruskie paszporty) I wszystkich nielegalsow rozwiozą samolotami do swoich krajów

 4. user_1048522

  W końcu jakaś aktywna polityka wschodnia.

 5. bezreklam

  Wspaniale. Nietrydno przewidziec ze wtedy Lukasznka zamknie reszte POlskich Szkol - 200 tys POlakow na Bialrusi zostanie bez jezka. Genialna mysl pacanow z rzadu.

 6. Szwejk85/87

  A MSZ to w Polsce istnieje ?

 7. MiP

  Już Łukaszenko się przestraszy pisowców i spełni ich żądania 🤣🤣

 8. oko

  Polska wraz z innymi państwami bałtyckimi powinna złożyć pozew Sądowy do TSUE lub innego o odszkodowanie od Białorusi za budowę ogrodzenia , każdego imigrantami, który usiłował lub przekroczył nielegalnie granicę i za wszelkie koszta związane z obsługą i pilnowaniem granicy .

Reklama