Za Granicą
Węgierskie służby specjalne: nielegalne szlaki migracyjne mogą być wykorzystywane przez siatki terrorystyczne
Przy granicy węgiersko-serbskiej dochodzi do eskalacji przemocy wśród przemytników i imigrantów, a wojna na Bliskim Wschodzie doprowadziła do zwiększonego ryzyka terrorystycznego wraz z rosnącą presją migracyjną – wynika z raportu węgierskich służb specjalnych, opublikowanych na stronie parlamentu.
Komisja Bezpieczeństwa Narodowego węgierskiego parlamentu odtajniła część raportu wywiadu o wpływie nielegalnej imigracji na bezpieczeństwo kraju w odniesieniu do pogranicza węgiersko-serbskiego. Raport datowany jest na 25 października br. i dotyczy powiązań między migracją a terroryzmem.
Czytaj też
Według służb ryzyko terroryzmu na Węgrzech wzrosło wraz ze zwiększeniem się presji migracyjnej na południową granicę, ponieważ „nielegalne szlaki migracyjne mogą być wykorzystywane przez siatki terrorystyczne”. Niektóre grupy przemytnicze mają mieć powiązania z rządem talibów w Afganistanie i organizacjami terrorystycznymi. Ponadto wzrosła rywalizacja pomiędzy przemytnikami ludzi, która prowadzi m.in. do zbrojnych starć pomiędzy nimi oraz nielegalnymi migrantami, jak to miało miejsce w ostatnim czasie w Serbii, przy granicy z Węgrami.
W raporcie podkreślono również, że przemytnicy ludzi otworzyli ostatnio ogień zarówno do serbskiej policji, jak i do węgierskiej straży granicznej. Ponadto odnotowano, że Węgry pozostają krajem tranzytowym dla migrantów, którzy chcą się przedostać dalej na Zachód. Każdej nocy na ogrodzonej granicy wykrywanych jest 1-1,2 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia – dodaje raport.
Czytaj też
Rzecznik rządu Zoltan Kovacs poinformował w mediach społecznościowych, że zapowiedziane wcześniej przez premiera Viktora Orbana narodowe konsultacje (rodzaj nieformalnego referendum) będą również poświęcone kwestii nielegalnej imigracji. W wyniku kryzysu migracyjnego w 2015 r. rząd w Budapeszcie postawił na ponad 150-kilometrowej granicy z Serbią ogrodzenie, które ma powstrzymywać nielegalnych imigrantów, próbujących dostać się do państw UE tzw. szlakiem bałkańskim.