Reklama

Za Granicą

USA uzna Rosję za państwo-sponsora terroryzmu?

Autor. kremlin.ru

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm – poinformował deputowany frakcji Hołos Jarosław Żelezniak. Zaraz po zarejestrowaniu projektu uchwały, przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk pisał, że trzeba „oddzielić terrorystów od cywilizowanego świata wszelkimi możliwymi sposobami”.

Reklama

Ukraińscy deputowani wezwali obie izby Kongresu USA do zaostrzenia sankcji przeciw Rosji i państwom współpracującym z nią oraz popierającym jej terrorystyczny reżim, w szczególności sankcjami przewidzianymi zgodnie ze statusem państwa sponsorującego terroryzm.

Reklama

Rada Najwyższa uważa też za niezbędne wprowadzenie sankcji przeciw kręgom rządowym i biznesowym oraz rosyjskim partiom politycznym popierającym wojnę w Ukrainie. Ukraińscy deputowani apelują również o uznanie za organizacje terrorystyczne tzw. republik ludowych: ługańskiej i donieckiej, a także sił zbrojnych Rosji w szczególności ze względu na bestialstwa popełnione przez rosyjskich żołnierzy w Ukrainie, rozstrzeliwanie cywilnej ludności, masowe gwałty na kobietach, mężczyznach i dzieciach, jak również umyślne stwarzanie okoliczności prowadzących do katastrofy humanitarnej.

Czytaj też

Ponadto parlament ukraiński zaapelował o wsparcie wszelkich inicjatyw na rzecz udzielenia Ukrainie kompleksowego i jak największego wsparcia obronnego, finansowego i humanitarnego oraz w postaci sankcji.

Reklama

Pod koniec kwietnia szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak poinformował, powołując się na amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość wpisania Rosji na listę krajów sponsorujących terroryzm. Jak tłumaczył Jermak, "taka decyzja to dodatkowe kary, ograniczenia pomocy zagranicznej, zakaz eksportu towarów obronnych, co jeszcze bardziej osłabi Rosję".

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze